Syn.: Prunella alba Pallas ex Bieb., Prunella cretensis Gand., Brunella laciniata (L.) Moench.
Česká jména: hlavěnka ušetnitá (Presl 1819), hlavěnka bílá (Opiz 1852, Sloboda 1852), černohlávek dřípatý (Čelakovský 1879, Dostál 1989), černohlávek dřípený (Kubát 2002)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Prunella laciniata
Rozšíření: Rozšíření sahá od severozápadní Afriky přes jižní, západní a střední Evropu až po jih Ukrajiny, severozápad Malé Asie a Kavkaz. U nás roste hojně v teplých oblastech severozápadních a středních Čech a střední a jižní Moravy.
Ekologie: Roste na výslunných stráních, mezích, v křovinách, při okrajích lesů a ve světlých lesích. Vyhledává spíše vápnité půdy.
Popis: Vytrvalá, 10–30 cm vysoká bylina. Lodyha většinou nevětvená, vystoupavá, čtyřhranná, hustě přitiskle chlupatá. Listy řapíkaté, hustě chlupaté, čepel dolních listů kopinatá až úzce vejčitá 2–5 cm dlouhá a 1–2 cm široká, čepel středních a horních listů peřenodílná až peřenosečná. Květenstvím je lichoklas složený z lichopřeslenů. Kalich dvoupyský, přibližně do poloviny členěný. Koruna žlutobílá, 10–15 mm dlouhá, horní pysk je přilbovitý, dolní trojlaločný s největším středním lalokem. Plodem je tvrdka. Kvete od června do července.
Ohrožení a ochrana: Černohlávek dřípený patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).
Prunella laciniataPrunella laciniata
Prunella laciniataPrunella laciniata
Prunella laciniata
Fotografováno dne 25. 6. 2006 (Bílé Karpaty, Drahy) a 3. 7. 2006 (Slovensko, Neporadza).