Syn.: Cerasus capollin DC. ex Ser., Cerasus capollini DC., Cerasus capuli (Cav. ex Spreng.) Ser., Cerasus longifolius Nutt. ex Torr. et A. Gray, Cerasus salicifolia (Kunth) Ser., Laurocerasus salicifolia (Kunth) M. Roem., Padus capollin (Ser.) M. Roem., Padus capollin (DC. ex Ser.) C. K. Schneid., Padus capuli (Cav. ex Spreng.) Moldenke, Padus capulinos Hamelin, Padus salicifolia (Kunth) C. K. Schneid., Padus serotina var. salicifolia (Kunth) Belozor, Prunus capollin (Cav. ex Spreng.) Zucc., Prunus capuli Cav. ex Spreng., Prunus copallina hort., Prunus serotina var. salicifolia (Kunth) Koehne
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Prunus serotina subsp. capuli
Rozšíření: Druh Prunus serotina se vyskytuje v Severní a Střední Americe, jeho areál se táhne od jihovýchodní Kanady až do Guatemaly, rozlišuje se zde šest infraspecifických taxonů. Zde představovaný poddruh P. serotina subsp. capuli je původní pravděpodobně v jižním Mexiku a Guatemale, sekundárně se rozšířil i do dalších zemí Střední i Jižní Ameriky, objevuje se dnes na území od jihu Mexika přes Guatemalu a Honduras až po Kolumbii, Venezuelu, Ekvádor, Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste v horských lesích a lesních lemech, v křovinách, často na sekundárních stanovištích v okolí lidských sídel, polí a cest, rovněž ve veřejné zeleni, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 3400 m.
Prunus serotina subsp. capuli
Popis: Keř nebo strom 15–17 m vysoký, lysý, s borkou šedou až šedohnědou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle kopinaté, 8–12 cm dlouhé a 2,5–4 cm široké, na bázi úzce klínovité, na okraji jemně pilovité, na vrcholu špičaté, na líci lesklé, na rubu lysé. Květenství je hroznovité, 30–40květé, na stopce květenství se 3–4 listům podobnými listeny; kališní lístky jsou 1,5–2,5 mm dlouhé, vytrvávají na bázi plodu; korunní lístky jsou široce obvejčité, nehetnaté, 3–4 mm dlouhé, bílé. Plodem je peckovice dosahující průměru okolo 1 cm, ve zralosti je červená až černá.
Využití: Tato střemcha je ve Střední a Jižní Americe s oblibou vysazována pro chutné plody, které se konzumují syrové i tepelně upravované. Dřevo stromu je pevné a trvanlivé, používá se při výrobě nábytku, z kořenů se vyřezávají dýmky a dekorativní předměty. Jednotlivé části dřeviny se uplatňují i v tradiční medicíně.
Prunus serotina subsp. capuli
Prunus serotina subsp. capuli
Prunus serotina subsp. capuli
Prunus serotina subsp. capuli
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 9. 2015 (Peru, okolí Cuzca).