Syn.: Eranthemum atropurpureum W. Bull, Eranthemum aureoreticulatum B. S. Williams, Eranthemum aureoreticulatum Hook. f., Eranthemum carruthersii Seem., Eranthemum nigrescens W. Bull, Eranthemum nigrum Linden, Eranthemum reticulatum W. Bull, Eranthemum schomburgkii auct., Eranthemum tricolor W. Bull, Pseuderanthemum atropurpureum (W. Bull) Radlk., Pseuderanthemum atropurpureum (W. Bull) L. H. Bailey, Pseuderanthemum carruthersii var. atropurpureum (W. Bull) Fosberg, Pseuderanthemum reticulatum Radlk., Siphoneranthemum tricolor Kuntze
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Pseuderanthemum carruthersii
Rozšíření: Předpokládá se, že tento druh pochází z Melanésie, zřejmě z Nové Kaledonie a Vanuatu, snad i ze Šalamounových ostrovů. Je široce pěstovaný v tropických oblastech a na mnohých místech zdomácnělý (tichomořské ostrovy, Hongkong, Singapur), na některých mikronéských ostrovech je dokonce invazivní.
Ekologie: Ve svém původním areálu roste v podrostu otevřených deštných lesů. Zdomácnělý obsazuje narušené lokality, v nadmořské výšce 50–400 m. Kvete po většinu roku.
Popis: Stálezelený keř dorůstající 1–3 m výšky, chudě větvený. Větve jsou přímé, listy střídavé, krátce řapíkaté, čepele eliptické až vejčité nebo podlouhlé, na vrcholu tupě špičaté nebo zašpičatělé, 5–20 cm dlouhé, 4–10 cm široké, plané rostliny mají listy většinou oboustranně zelené, pěstované formy zelené se žlutým nebo krémovým zbarvením kolem žilnatiny, zvláště u mladých listů. Varieta P. c. var. atropurpureum má listy purpurově naběhlé. Květenství je terminální, hroznovité, složené z 2pyských květů o průměru kolem 2,5 cm. Kalich je až 8 mm dlouhý, zelenavý s načervenalými vejčitými špičatými cípy, koruna je bílá nebo narůžovělá, s množstvím purpurových skvrnek, úzká trubka je asi 12 mm dlouhá, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný. Plodem je tobolka.
Využití: V tropických oblastech se vysazuje nejčastěji jako živý plot nebo lem kolem cest, řez zajišťuje hustší tvar. Pěstují se i kultivary výrazněji barevné, odlišné vzrůstem, některé jsou vhodné i pro pěstování v kontejnerech v interiéru.
Poznámka: Druhové jméno carruthersii rostlina obdržela na počest skotského botanika Williama C. Carrutherse (1830–1922).
Pseuderanthemum carruthersii
Pseuderanthemum carruthersii
Pseuderanthemum carruthersii
Fotografováno dne 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua).