Syn.: Eranthemum laxiflorum A. Gray
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Pseuderanthemum laxiflorum
Rozšíření: Druh byl popsán z Fidži (jako Eranthemum laxiflorum z ostrova Vanua Levu) a je pravděpodobně i zdejším endemitem. Vyskytuje se sice i na blízkých souostrovích Samoa a Vanuatu, nelze však vyloučit, že tam byl v minulosti vysazen jako okrasná rostlina. Pěstuje se v zahradách a parcích celého tropického pásma, lze se s ním setkat např. v Salvadoru, na Floridě, v Karibiku, Indii, na Havajských ostrovech.
Ekologie: Na Fidži roste v lesích a lesních lemech, na březích vodních toků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1150 m. Kvete celoročně.
Popis: Stálezelený keř nebo malý strom, 1–5 m vysoký, bohatě větvený. Větve jsou přímé, listy vstřícné, řapíkaté, čepele eliptické až kopinaté, 3,5–12 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, světle zelené, někdy červeně naběhlé. Květy jsou 2pyské, kališní cípy jsou krátké, kopinaté, na vrcholu špičaté, fialově zbarvené, korunní trubka je 20–30 mm dlouhá, bílá nebo růžová až modrá, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, laloky jsou 12–20(–27) mm dlouhé, modré až červené, někdy i strakaté, vzácně i bílé. Plodem je tobolka.
Využití: Pěstuje se jako ozdobný keř nebo kontejnerová rostlina, existuje v množství kultivarů s listy panašovanými krémovou, fialovou nebo bronzovou barvou.
Poznámka: Rod zahrnuje zhruba 50 druhů, které jsou rozšířeny pantropicky, soustředěny jsou především v oblasti indo-pacifické.
Pseuderanthemum laxiflorum
Pseuderanthemum laxiflorum
Pseuderanthemum laxiflorum
Fotografováno dne 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, Kahului).