Syn.: Arundina kanehirae Yamam.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pseuderia micronesiaca
Rozšíření: Mikronéský endemit. Dosud je znám pouze z Palau z více lokalit na ostrově Babeldaob, a dále z ostrova Pohnpei, který je součástí Federativních států Mikronésie.
Ekologie: Epifyt, roste v tropických deštných lesích, na ostrově Pohnpei stoupá až do nadmořské výšky přes 600 m. Kvete téměř po celý rok.
Pseuderia micronesiaca
Popis: Vytrvalá bylina s olistěnými, rozkladitými nebo převislými lodyhami 0,5–1,5 m dlouhými. Listy jsou dvouřadě uspořádané, střídavé, přisedlé, kopinaté, 9–13 cm dlouhé a 1,3­­–2 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu dlouze špičaté. Květenství je chudý úžlabní hrozen na silné, jen asi 1 cm dlouhé stopce; květy jsou resupinátní, 2,5–3 cm dlouhé, žlutavé, zelenavé nebo bělavé, červenohnědě skvrnité, pysk je uprostřed obvykle bělavý; vnější okvětní lístky jsou úzce kopinaté, asi 0,9 cm dlouhé, horní je prohnutý a skloněný nad květ, postranní jsou srpovitě zahnuté, vnitřní okvětní lístky jsou obkopinaté, asi 0,7 cm dlouhé, špičaté, pysk je podlouhlý, asi 0,7 cm dlouhý a 0,2 cm široký, uprostřed s 2 lištami, na vrcholku dolů zahnutý a špičatý; sloupek je prohnutý, asi 5 mm dlouhý; semeník je tenký, asi 0,7 cm dlouhý. Plodem je válcovitá tobolka až 3,5 cm dlouhá a 0,5 cm široká.
Ohrožení a ochrana: Druh stejně jako jiné orchideje je zapsán na seznam mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Kolem 20 druhů rodu Pseuderia roste převážně na Papui-Nové Guineji s přesahem na Moluky, do Mikronésie, na Šalamounovy ostrovy, Vanuatu, Fidži a Samou.
Pseuderia micronesiaca
Pseuderia micronesiaca
Pseuderia micronesiaca
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2018 (Palau, Babedaob, nad jezerem Ngardok).