Syn.: Bombax balanoides Ulbr., Bombax barrigon (Seem.) Decne., Bombax carabobense Pittier, Bombax heptaphyllum L., Bombax septenatum Jacq., Gossampinus heptaphylla Bakh., Pachira barrigon Seem.
Čeleď: Bombacaceae Kunth – cejbovité; Malvaceae Juss. – slézovité
Pseudobombax septenatum
Rozšíření: Areál se rozkládá ve Střední a Jižní Americe, roste od Nikaraguy po Panamu a dále od Kolumbie po západní Brazílii a Bolívii.
Ekologie: Provází především poloopadavé monzunové lesy, občas roste i jako solitera na otevřených stanovištích. Řidčeji je součástí i zapojenějších stálezelených lesů v trvale vlhkých oblastech. Květy se otvírají v noci a jsou opylovány převážně netopýry.
Pseudobombax septenatum
Popis: Sezónně opadavý strom, dorůstá výšky až 25 m; kmen dosahuje v průměru až 1,4 m; borka je tenká, hladká, s nápadnými zelenavými, někdy až žlutavými nebo červenavými proužky; letorosty jsou silné, bělavé. Listy jsou střídavé, dlanitě složené; řapík je 10–60 cm dlouhý; lístků je nejčastěji 7, jsou podlouhlé, 7–29 cm dlouhé a 4–14 cm široké, celokrajné, na bázi i na vrcholu zúžené. Květy jsou jednotlivé, velké, pětičetné; kalich tvoří prstenec na bázi květu; korunních lístků je 5, jsou podlouhlé až čárkovité, 7–9 cm dlouhé a až 2 cm široké, bílé nebo růžové, nazpět ohrnuté; tyčinek je velmi velký počet, tvoří bohatou štětku až 6 cm dlouhou a 9 cm širokou; gyneceum se svrchním semeníkem vzniká srůstem 5 plodolistů. Plody jsou až 18 cm dlouhé a 9 cm široké dřevnaté tobolky, hnědé se zelenými proužky; semena obalují měkké vlnaté trichomy.
Záměny: Velmi statný strom, habitem podobný druhu Ceiba pentandra. Zřetelně se odlišuje hladkou, nikoli brázditou borkou s nápadnými zelenými proužky, také plody mají nepravidelné zelené proužky na hnědém podkladu; květy se odlišují velkým počtem tyčinek.
Pseudobombax septenatumPseudobombax septenatum
Pseudobombax septenatum
Pseudobombax septenatum
Pseudobombax septenatum
Pseudobombax septenatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 2. 2009 (Kostarika, Nosara).