Syn.: Gnaphalium affine D. Don, Gnaphalium confusum DC., Gnaphalium gracile Blume, nom. illeg., Gnaphalium javanicum DC., Gnaphalium luteoalbum subsp. affine (D. Don) J. Kost., Gnaphalium luteoalbum var. affine (D. Don) Kuntze, Gnaphalium multiceps Wall. ex DC., Gnaphalium ramigerum DC., Gnaphalium reinwardtianum Miq., Helichrysum griffithii Boiss., Laphangium affine (D. Don) Tzvelev, Pseudognaphalium luteoalbum subsp. affine (D. Don) Hilliard et B. L. Burtt
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pseudognaphalium affine
Rozšíření: Východoasijský druh popsaný z Nepálu, jeho areál se táhne podél jižního úpatí Himálaje od severního Pákistánu přes sever Indie, Nepál a Bhútán až do východního Tibetu, dále na východ areál pokračuje přes jižní Čínu až na Chaj-nan, Tchaj-wan a do Japonska, na jihu zasahuje i do severní Barmy, Thajska a severního Vietnamu.
Ekologie: Roste jako plevel na polích a plantážích, objevuje se na ruderálních stanovištích, v okolí lidských sídlišť a kolem cest, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Pseudognaphalium affine
Popis: Dvouletá bylina, 15–40 cm vysoká, výrazně hustě bíle plstnatá. Lodyha je vystoupavá až přímá, většinou již od báze větvená. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté až kopisťovité, 4–12 cm dlouhé a 2–6 mm široké, celokrajné, na vrcholu tupé, na obou stranách plstnatě chlupaté. Úbory jsou nahloučeny v hustém terminálním chocholíku, zákrov je kulovitý až zvonkovitý, zákrovní listeny seřazeny ve 3 řadách, jsou světle žluté, vnější jsou kratší než vnitřní, vejčité, vnitřní jsou podlouhlé, na vrcholu tupé; květy jsou jen trubkovité, četné vnější květy jsou samičí, asi 1,75 mm dlouhé, středových květů je 5–10 a jsou oboupohlavné, jejich koruna je zhruba 2 mm dlouhá. Plodem je nažka asi 0,5 mm dlouhá, chmýr je bílý, asi 2 mm dlouhý.
Využití: Používá se ve východoasijské tradiční medicíně, upotřebení nalézá i jako koření v asijské kuchyni.
Poznámka: Rod Pseudognaphalium zahrnuje zhruba 90 druhů, které se vyskytují na obou zemských polokoulích, především v mírných oblastech.
Pseudognaphalium affine
Pseudognaphalium affine
Pseudognaphalium affine
Pseudognaphalium affine
Pseudognaphalium affine
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 5. 2016 (Nepál, Káthmándú, Pašupatináth, břeh řeky Bágmatí).