PSEUDOGNAPHALIUM ANTENNARIOIDES (DC.) Anderb. – protěž / plesnivček

Syn.: Gnaphalium antennarioides DC., Gnaphalium elichrysoides Willd. ex Spreng., Helichrysum gnaphalioides Kunth, Leontopodium gnaphalioides (Kunth) Hieron.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Pseudognaphalium antennarioides

Rozšíření: Druh jihoamerických And, vyskytuje se v horských oblastech západní Venezuely, Kolumbie a Ekvádoru, je uváděn rovněž z Peru a Bolívie.

Ekologie: Roste ve vysokohorském páramu a vlhké puně, na křovinatých a travnatých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 3100 až do 4300 m.

Pseudognaphalium antennarioides

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–30 cm dlouhou, hustě plstnatou, olistěnou. Bazální listy jsou přisedlé, obkopinaté až kopisťovité, 2–5 cm dlouhé a 0,3–0,5 cm široké, hustě plstnaté, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až úzce kopisťovité, 1–4 cm dlouhé, plstnaté. Úbory jsou 6–7 mm dlouhé, vyrůstají v hustých terminálních hlávkách, které jsou podepřeny plstnatými listeny; zákrov je úzce zvonovitý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 3 řadách, vnější jsou kopinaté až vejčité, až 3,5 mm dlouhé, vnitřní jsou úzce kopinaté, až 6 mm dlouhé, protažené do nápadných bílých petalizovaných vrcholku; trubkovité květy jsou samičí a oboupohlavné, růžové. Plodem je nažka s chmýrem až 4 mm dlouhým.

Pseudognaphalium antennarioides
Pseudognaphalium antennarioides

Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).