Syn.: Gnaphalium luteoalbum L., Helichrysum luteoalbum (L.) Rchb., Laphangium luteoalbum (L.) Tzvelev
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pseudognaphalium luteoalbum
Rozšíření: Kosmopolitně rozšířený druh, jehož areál zahrnuje jižní a střední Evropu po Přední Asii, dále Azorské a Kapverdské ostrovy, Afriku, Austrálii, Nový Zéland, Indonésii a Novou Guineu. V Americe je ojediněle zavlečený. U nás byl dříve mnohem více rozšířen, v současnosti pouze v oblasti Třeboňské pánve (Lomnice nad Lužnicí, Hluboká u Borovan) a Dyjsko-svrateckého úvalu (u Lednice). Na Slovensku na více lokalitách v Záhorské nížině a vzácně také v Podunajské nížině.
Ekologie: Protěž žlutobílá roste na obnažených dnech a březích rybníků a řek (spíše v České republice), zřídka na vlhkých (zvláště písčitých) polích, mýtinách a na dnech pískoven.
Popis: Rostliny jednoleté, 10–60 cm vysoké, vlnatě plstnaté. Lodyha jednoduchá nebo od báze bohatě větvená. Dolní listy přitiskle šedoplstnaté, poobjímavé, obvejčitě podlouhlé až podlouhle kopisťovité, 2–5(–7) cm dlouhé a 0,4–0,6 cm široké, horní čárkovitě kopinaté. Úbory po 4–12 v hustých klubíčkách nebo zkrácených strboulovitých nebo chocholičnatých květenstvích. Zákrovní listeny suchomázdřité. Okrajové květy samičí, středové oboupohlavné a nepočetné. Plodem podlouhlé nažky s chmýrem.
Záměny: Druh je dobře poznatelný, záměna hrozí snad jen s druhem Helichrysum arenarium, který je vytrvalý, s dřevnatým oddenkem a zákrovy žlutavými až oranžovými (vyskytuje se na písčitých půdách výslunných a kamenitých strání).
Ohrožení a ochrana: Druh je řazen ke kriticky ohroženým druhům květeny České republiky (C1t). V květeně Slovenské republiky řazen ve stejné kategorii (CR), je zde i chráněn zákonem.
Další existence druhu je bezprostředně ohrožena úbytkem přirozených stanovišť. Těmi jsou obnažená dna a břehy letněných rybníků a další stanoviště s malou konkurenceschopností dalších druhů. Velký úbytek lokalit je dán také změnou hospodaření na rybnících.
Pseudognaphalium luteoalbumPseudognaphalium luteoalbum
Pseudognaphalium luteoalbum
Fotografováno dne 9. 8. 2005 (Slovensko, Záhorská nížina).