PSEUDOGYNOXYS HAENKEI (DC.) Cabrera

Syn.: Gynoxys oerstedii Benth. ex Oerst., Pseudogynoxys oerstedii Cuatrec., Senecio bernoullianus Greenm., nom. illeg., Senecio chinotegensis Klatt, Senecio kermesinus Hemsl.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Pseudogynoxys haenkei

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se od jižní části Mexika (stát Chiapas) přes Guatemalu, Salvador a Honduras do Nikaraguy.

Ekologie: Provází galeriové, mlžné a horské borové lesy, křoviny na okrajích opadavých i stálezelených lesů, podél potoků, lávových proudů, ale i druhotnou vegetaci, vystupuje až do nadmořské výšky 2200 m.

Pseudogynoxys haenkei

Popis: Dřevnatá liána 2–6 m dlouhá, v dolních částech pýřitá, výše někdy lysá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 4–12 cm dlouhé a 1–8 cm široké, pýřité, na bázi uťaté nebo mělce srdčité, na okraji vroubkované nebo jemně pilovité, řidčeji celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je koncová chocholičnatá lata složená z (4–)7–35 úborů; kadeřavě chlupaté až vlnaté stopky nejsou pod úbory ztloustlé; zákrov je válcovitý až zvonkovitý, 5–9(–13) mm v průměru, listenů je 13–21, kopinatých, 5–8 mm dlouhých, listenů zákrovečku je 10–15, čárkovitých, 3–4 mm dlouhých, často zprohýbaných a obvykle se zkadeřenými chlupy; jazykovitých květů je zpravidla 8–15, samičích, s 6–17 mm dlouhou oranžovou ligulou; oboupohlavných květů terče je 25–50(–60), rovněž oranžových. Nažky jsou 1,5–3 mm dlouhé, chmýr je 5,5–8 mm dlouhý.

Poznámka: Druh dostal jméno na počest Tadeáše Haenkeho (1761–1817), rodáka z Chřibské v severních Čechách, který se velmi zasloužil o poznání květeny Latinské Ameriky.

Pseudogynoxys haenkei
Pseudogynoxys haenkei
Pseudogynoxys haenkei
Pseudogynoxys haenkei
Pseudogynoxys haenkei

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2015 (Guatemala, La Nariz del Indio).