Syn.: Mussaenda flava (Verdc.) Bakh.f., Vignaldia luteola (Delile) Schweinf., Virecta lanceolata Baill.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Pseudomussaenda flava
Rozšíření: Pochází z tropické Afriky (Nigérie, východní Zair, Keňa, Uganda, Etiopie, Súdán). Pěstovaná především v tropické Africe, jižní Asii a v Tichomoří, ale také jako kontejnerová rostlina v mírném pásmu.
Ekologie: Druh byl popsán jako dřevina tropického lesa, vyskytuje se v nadmořských výškách okolo 750–1230 m. V kultuře roste nejlépe v dobře propustných vlhkých hlinitých půdách, na plném slunci nebo v polostínu.
Pseudomussaenda flava
Popis: Tropický keř vysoký 1–3,5 m. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, čepel eliptická s klínovitou bází, zašpičatělá, 2–11 cm dlouhá, 1–5 cm široká, často pýřitá, s výraznou žilnatinou. Květy 5četné, v řídkých terminálních vrcholících, s jedním zvětšeným kališním cípem, 2–5 × 1,5–4 cm velkým, bílým až velmi světle krémově žlutým, vejčitým nebo eliptickým, zašpičatělým, špička bývá nazelenalá. Korunní trubka je dlouhá 2,5–3,5 cm, nazelenalá, korunní lístky vejčité, žluté, asi 0,5–0,8 cm dlouhé, prašníky a čnělky nevyniklé. Plodem je podlouhlá bobule do 1 cm dlouhá.
Využití: Pěstovaná v několika odrůdách lišících se odstínem květů i nápadných listenů jako okrasná rostlina v parcích a zahradách, nižší kultivary v ornamentálních výsadbách především v tropické Asii. Jako kontejnerová rostlina v mírném pásmu potřebuje v chladných zimách dobrý kryt nebo umístění kontejneru v bezmrazém prostředí. Množí se semeny nebo řízky.
Pseudomussaenda flava
Pseudomussaenda flava
Pseudomussaenda flava
Fotografováno ve dnech 23. 3. 2011 (Vietnam, Nha Trang) a 26. 3. 2011 (Vietnam, Danang).