PSEUDORCHIS ALBIDA (L.) Á. et D. Löve – běloprstka bělavá / bieloprst belavý

Syn.: Bicchia albida (L.) Parl., Chamorchis albida (L.) Dumort., Coeloglossum albidum (L.) Hartm., Entaticus albidus (L.) Gray, Gymnadenia albida (L.) Rich., Habenaria albida (L.) R. Br., Leucorchis albida (L.) E. Mey., Orchis albida (L.) Scop., Peristylus albidus (L.) Lindl., Platanthera albida (L.) Lindl., Satyrium albidum L., Sieberia albida (L.) Spreng.
Česká jména: uzdnice bělavá (Opiz 1852), pětiprstka bílá (Sloboda 1852), pětiprstka bělavá (Polívka 1912), běloprstka bělavá (Dostál 1950), běloprstka horská (Dostál 1989), běloprstka bělavá (Kubát 2002)
Slovenská jména: žežhulník bílý (Reuss 1853), beloprst belavý (Dostál 1950), bieloprst belavý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Pseudorchis albida

Rozšíření: Druh se vyskytuje v Severní Americe, Grónsku, na Islandu a ve Skandinávii, poddruh albida (který je rozšířen i u nás) na Britských ostrovech, ve Skandinávii, zasahuje až do severozápadní Sibiře, v jižnějších oblastech Evropy v horských oblastech. V Evropě se rozlišují tři poddruhy, nominátní poddruh (na našich snímcích) se vyskytuje na kyselých půdách, P. a. subsp. tricuspis na vápenci (Alpy, Karpaty, Balkánská pohoří, výskyt v ČR je nejistý), P. a. subsp. straminea se objevuje ve Skandinávii, na Islandu, v Grónsku a Kanadě.
U nás se běloprstka bělavá objevuje na Šumavě, v Krušných horách, Krkonoších a v Hrubém Jeseníku.

Ekologie: Roste na loukách, pastvinách a vřesovištích, v pásmu od hor až do subalpínského stupně. Kvete od května do června.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemními hlízami, 10–30 cm vysoká, lodyha přímá, oblá, světle zelená. Dolní listy jsou obvejčité až kopinatě podlouhlé, horní jsou malé, objímavé, špičaté. Květenství je úzce válcovité, 2–8 cm dlouhé, složené z velmi drobných květů, okvětní lístky jsou bílé nebo nažloutlé až nazelenalé, pysk je 3laločný, u nominátního poddruhu je prostřední lalok nejdelší. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Běloprstka bělavá patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§2). Chráněna zákonem je i na Slovensku (NT/§), v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Irsku a Itálii. Je zařazena také k druhům pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES.

Poznámka: Mezi běloprstkou bělavou a prstnatcem bezovým (Dactylorhiza sambucina) byl zaznamenán mezirodový kříženec ×Pseudorhiza albucina (Cif. et Giacom.) B. Bock, dále mezi běloprstkou a prstnatcem Fuchsovým (Dactylorhiza fuchsii) kříženec ×Pseudorhiza nieschalkii (Senghas) P. F. Hunt (nalezen v Krušných horách v roce 1973 a na Šumavě v roce 1977) a nakonec také mezi běloprstkou a pětiprstkou žežulníkem (Gymnadenia conopsea) další kříženec ×Pseudadenia schweinfurthii (Hegelm. ex A. Kern.) P. F. Hunt (nalezen na Pradědu).

Pseudorchis albidaPseudorchis albida
Pseudorchis albidaPseudorchis albida

Fotografováno dne 17. 7. 2004 (Česko, Hrubý Jeseník, Ovčárna).