Syn.: Caucalis cretica Salzm. ex Boiss., Caucalis maritima Gouan, nom. illeg., Caucalis pumila L., Daucus maritimus Gaertn., nom. illeg., Daucus microphyllus C. Presl ex DC., Daucus pumilus (L.) Hoffmanns. et Link, Orlaya bubania Philippe, nom. illeg., Orlaya cretica Nyman, Orlaya maritima W. D. J. Koch, nom. illeg., Orlaya pumila (L.) Halácsy, Pseudorlaya bubania Murb., nom. illeg., Pseudorlaya maritima Murb., nom. illeg.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Pseudorlaya pumila
Rozšíření: Mediteránní druh, v jižní Evropě roste od Portugalska po Řecko, dále na celém pobřeží severní Afriky od Maroka po Egypt, jakož i v Asii od Turecka po Sinajský poloostrov.
Ekologie: Roste na otevřených písčinách, často na písečných dunách při pobřeží, ale i na písčitých ruderálních místech. Vystupuje do nadmořské výšky nanejvýš 300 m.
Pseudorlaya pumila
Popis: Jednoletá, od báze bohatě rozvětvená bylina, dorůstá výšky až 20 cm. Listy jsou v obrysu kopinaté, 2–3krát peřenosečné, 2–5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, hustě chlupaté, úkrojky posledního řádu jsou vejčité. Květenství je složený okolík se 2–5 často nestejnými paprsky; listenů obalu bývá 2–5, jsou 5–15 mm dlouhé, čárkovité, zašpičatělé, někdy trojklané; obalíček tvoří 3–5 listenů; okolíček tvoří 8–12 květů, z nichž některé jsou oboupohlavné a některé samčí; kalich je zřetelný; korunní lístky jsou asi 1,5 mm dlouhé, poněkud nestejné, bílé nebo narůžovělé, na konci nadvinuté; semeník je spodní. Plody jsou zploštěle elipsoidní dvounažky 7–10 mm dlouhé a 5–6 mm široké, na primárních žebrech s 8 ostny, na sekundárních žebrech s 18 tenkými kotvičkovitými osténky 2,5–3,5 dlouhými.
Ohrožení a ochrana: Ve Francii je zákonem chráněným druhem.
Pseudorlaya pumila
Pseudorlaya pumila
Pseudorlaya pumila
Pseudorlaya pumila
Fotografováno dne 16. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Velipojë).