Syn.: Eugenia ferruginea Sieber ex C. Presl, Eugenia oxygona Koidz., Eugenia urceolata Cordem., Guajava cattleiana (Afzel. ex Sabine) Kuntze, Guajava obovata (Mart. ex DC.) Kuntze, Psidium coriaceum var. grandifolium O. Berg, Psidium coriaceum var. longipes O. Berg, Psidium coriaceum var. obovatum O. Berg, Psidium ferrugineum C. Presl, Psidium littorale Raddi, Psidium obovatum Mart. ex DC., Psidium variabile O. Berg
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Psidium cattleianum
Rozšíření: Původní v pobřežních oblastech Brazílie. V současné době se pěstuje v subtropech a tropech celého světa a místy zplaňuje (např. Azorské ostrovy, tropická východní Afrika, Madagaskar aj.). V takových případech může mít i invazní charakter, např. na Réunionu v nadmořských výškách 1000–1300 m ve vlhkých horských lesích dnes činí dojem původního druhu.
Ekologie: Tropická dřevina optimálně prosperující v zóně deštných lesů se srážkami až do 3000 mm za rok; i na teploty je náročnější než příbuzný druh Psidium guajava.
Psidium cattleianum
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky kolem 6 m, bohatě větvený; větve mají tenkou tmavohnědou borku. Listy jsou vstřícné, kratičce řapíkaté, obvejčité až obkopinaté, 3,5–12 cm dlouhé a 1,5–6 cm široké, tmavozelené, celokrajné; palisty chybějí. Květy vyrůstají po jednom nebo po 3 v paždí listů, mají až 5 cm v průměru, jsou velmi vonné; kališních lístků je 4 nebo 5, korunní jsou rovněž v počtu 4 nebo 5 a jsou bílé; tyčinek je mnoho a vyčnívají až o 2 cm z květu; gyneceum srůstá ze 4 plodolistů, má spodní semeník a hlavatou bliznu. Bobule jsou kulovité, s vytrvalými zbytky kališních lístků, za zralosti tmavočervené, 3–4 cm v průměru, jejich dužnina je průsvitná, velmi šťavnatá, obsahuje větší počet drobných tvrdých semen. Existují rovněž kultivary s žlutými plody.
Využití: Keř poskytuje velmi chutné ovoce, které se především spotřebovává za čerstva v místě pěstování nebo sběru; lze z něj také vyrábět skvělý likér. Dužnina příjemně voní a chutná po jahodách.
Psidium cattleianum
Psidium cattleianum
Psidium cattleianum
Psidium cattleianum
Psidium cattleianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 9. 2008 (Réunion, Piton de Bébour), Věra Svobodová, květen 2013 (USA, Havajské ostroy, Kauai).