Syn.: Lycopodium nudum L.
Česká jména: prutovka (Mareček 1999)
Čeleď: Psilotaceae J. W. Griff et Henfr.
Psilotum nudum
Rozšíření: Vyskytuje se v tropických a vlhkých subtropických oblastech světa – tropická Afrika, Kapverdy, Střední Amerika a subtropická Severní Amerika, Jižní Amerika, tropická Asie, jih Japonska, Havajské ostrovy, Austrálie, Nový Zéland, izolovaně roste i v nejjižnější části Španělska.
Ekologie: K tomuto rodu patří epifyticky rostoucí druh vyskytující se na stromech a stromových kapradinách (Psilotum complatanum) a také tento druh, který se objevuje i na vlhkých půdách nebo ve štěrbinách skal. Popisovaný druh je tedy epifytem (v tropech) i petrofytem (v subtropech). Na jihu Španělska roste v trhlinách strmých skal, společně s druhy Davallia canariensis, Asplenium billotii, Umbilicus rupestris, Sedum baeticum, Osmunda regalis, Hedera helix, Melica minuta.
Psilotum nudum
Popis: Vytrvalá kapradina s rozsochatými prýty. Pod zemí roste nezelený gametofyt, který je v dospělosti asi 2 cm dlouhý, válcovitý, pokrytý rhizoidy, několik let vegetuje jen prostřednictvím endotrofní mykorrhizy v půdě. Nadzemní stonky jsou zelené, dole oblé, nahoře hranaté, vidličnatě větvené, 15–50(–60) cm vysoké, listy nejsou vyvinuty, objevují se jen jim podobné drobné šupinovité výrůstky, 1,5 × 2,5 mm, mezi nimiž vyrůstají 3pouzdrá žlutozelená až žlutá synangia, která jsou 2–3 mm široká.
Ohrožení a ochrana: V Červené knize Španělska je tento druh klasifikován jako kriticky ohrožený, poddruh Psilotum nudum subsp. molesworthiae je ve Španělsku i chráněn zákonem.
Využití: Psilotum nudum bývá pěstováno i ve sklenících, populární je především v Japonsku, kde má jeho kultura dlouho tradici. V Tichomoří jsou větvičky používány jako košťata, spory jako tělový pudr, užívá se i v tradiční medicíně.
Psilotum nudumPsilotum nudum
Psilotum nudum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).