Syn.: Apodina cucullaris (Lam.) Tiegh., Apodina cupulifer (Kunth) Tiegh., Apodina mexicana (C. Presl ex Schult. f.) Tiegh., Arthraxon falcifrons (Mart.) Tiegh., Hyphipus bracteata Raf., Loranthus cucullaris Lam., Loranthus cupulifer Kunth, Loranthus falcifrons Mart., Loranthus mexicanus C. Presl ex Schult. f., Phrygilanthus falcatus Rusby, Psittacanthus cucullaris (Lam.) Blume, Psittacanthus cupulifer (Kunth) G. Don, Psittacanthus cupulifer (Kunth) Blume, Psittacanthus falcifrons (Mart.) Mart., Psittacanthus mexicanus (C. Presl ex Schult. f.) Blume, Psittacanthus smithii Klotzsch
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité
Psittacanthus cucullaris
Rozšíření: Neotropický druh s centrem areálu v severní části Jižní Ameriky, v oblasti od Kolumbie a Ekvádoru přes Guyany a amazonskou Brazílii až do severní Bolívie. Disjunktivně se objevuje i ve středoamerické Kostarice (na poloostrově Osa).
Ekologie: Roste v nížinných tropických lesích a jejich lemech, v křovinách, jako poloparazit se usazuje ve větvích dřevin, vyskytuje se v pásmu od pobřeží jen do nadmořské výšky okolo 250 m.
Psittacanthus cucullaris
Popis: Poloparazitický keř přichycený k hostitelské rostlině haustorii. Větve jsou lysé, v průřezu okrouhlé. Listy jsou vstřícné, kopinaté až vejčité, až 20 cm dlouhé a 7 cm široké, mírně srpovitě zahnuté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu většinou tupé, žilnatina je dlanitá. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, složené z trojic květů, které jsou 6četné, pod květem je dužnatý červený kalíšek, který je až 1 cm dlouhý, korunní lístky jsou až 4 cm dlouhé, velmi úzké, na bázi oranžovočervené, na vrcholu žluté; listeny jsou podobné listům, dorůstají délky až 10 cm. Bobule dosahují průměru okolo 1,5 cm, jsou červenočerné.
Poznámka: Rod Psittacanthus zahrnuje zhruba 70 druhů, které se vyskytují v širokém pásu od Mexika až po jižní Brazílii a severní Argentinu.
Psittacanthus cucullaris
Psittacanthus cucullaris
Psittacanthus cucullaris
Psittacanthus cucullaris
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos, okolí města Bruzual).