Syn.: Oncidium papilio Lindl., Psychopsis picta Raf.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Psychopsis papilio
Rozšíření: Druh pochází z Karibiku a přilehlé části Jižní Ameriky, byl popsán v roce 1825 z ostrova Trinidad. Jedná se o velmi dekorativní orchidej, pěstuje se jako sbírková rostlina snad ve všech velkých sklenících světa.
Ekologie: Roste epifyticky v horských lesích Jižní Ameriky, v nadmořských výškách od 800 do 1200(–1700) m.
Popis: Vytrvalá bylina s okrouhlými pahlízami, listy jsou eliptické, červeně skvrnité, 10–20 cm dlouhé a 5–6 cm široké, květní stonek je zploštělý, 45–100 cm dlouhý, květ je velmi nápadný, tvarově nezaměnitelný, až 10 cm široký, petaly a horní sepal jsou úzce pentlicovité, okraje těchto tykadlovitých tepalů jsou na okraji hladké, postranní sepaly jsou širší, na okraji zvlněné, žluté s hnědými skvrnkami. Pysk je velmi široký, zvlněný, na okraji hnědě skvrnitý. Kvete celoročně.
Psychopsis papilioPsychopsis papilio
Psychopsis papilio
Taxonomická poznámka: Dříve byl tento druh řazen k velmi rozsáhlému rodu Oncidium, a to do sekce Glanduligera. Avšak už v roce 1838 byl Constantinem S. Rafinesquem vyčleněn k samostatnému rodu Psychopsis. Dlouho však tato klasifikace nebyla šířeji akceptována, až od sedmdesátých let minulého století začalo toto zařazení být výrazněji uznáváno. Rod Psychopsis zahrnuje 4 druhy (dalšími třemi druhy jsou Psychopsis kramerianum, P. sanderae a P. versteegianum), jejich areál se nachází ve Střední a Jižní Americe (od Kostariky po Peru).
U druhu Psychopsis papilio se rozlišuje několik variet, například Psychopsis papilio var. albiflora (Lindl.) Lückel et Jenny, P. p. var. latourae (Broadway) Lückel et Braem.
Využití: V kultuře se objevuje poměrně často. Dobře prospívá v temperovaných sklenících, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, teplota prostředí by se neměla výrazněji snížit ani v době vegetačního klidu.
Ohrožení a ochrana: Psychopsis papilio je druhem zařazeným pod ochranu mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin CITES.
Psychopsis papilio
Fotografováno v červnu 2005 (rostliny pocházejí z kultury – Portugalsko, Madeira, zahrada ve Funchalu).