Syn.: Antherura rubra Lour., Aucubaephyllum lioukiense Ahlb., Polyozus lanceolata Lour., Psychotria antherura Schult., nom. illeg., Psychotria esquirolii H. Lév., Psychotria reevesii Wall., Psychotria rubra (Lour.) Poir., Psychotrophum asiaticum (L.) Crantz, Uragoga rubra (Lour.) Kuntze
Česká jména: karynta (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité

Psychotria asiatica

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne od Thajska a Indočíny přes jihovýchodní Čínu a Tchaj-wan až do jižního Japonska.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, v křovinaté vegetaci na březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od března do září.

Psychotria asiatica

Popis: Stálezelený keř až menší strom, 50–500 cm vysoký, s větvemi lysými nebo jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle eliptické až obkopinaté, 8–15(–20) cm dlouhé a 3–6(–9) cm široké, poněkud kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, lysé, s 5–11 páry vedlejších žilek; palisty jsou 3–6 mm dlouhé, opadavé. Květenství je terminální, chocholičnaté až latnaté, skoro přisedlé, až 10 cm dlouhé, primární větve jsou až 3 cm dlouhé, sekundární až 1,5 cm dlouhé; květy jsou (4–)5(–6)četné, kalich je asi 1,5 mm dlouhý, na vrcholu uťatý nebo s 5 nevýraznými cípy, koruna je zelenobílá, trubka je 2–3 mm dlouhá, v ústí s bělavými chloupky, cípy jsou trojúhelníkovité, 2,5–3 mm dlouhé, vzpřímené nebo odstálé, na vrcholu zahnuté. Plodem je elipsoidní až kulovitá peckovice, která dosahuje 4–7 mm v průměru, v době zralosti je červená.

Psychotria asiatica
Psychotria asiatica
Psychotria asiatica
Psychotria asiatica
Psychotria asiatica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 4. 2011 (Vietnam, ostrov Cát Bà).