Syn.: Callicocca elata (Sw.) J. F. Gmel., Cephaelis costaricensis Schltdl., Cephaelis elata Sw., Cephaelis phoenicia Donn. Sm., Cephaelis punicea Vahl, Evea elata (Sw.) Standl., Tapogomea elata (Sw.) Poir., Tapogomea punicea (Vahl) Poir., Uragoga elata (Sw.) Kuntze, Uragoga phoenicia K. Schum. ex Engl. et Prantl, Uragoga punicea (Vahl) K. Schum.
Česká jména: karynta (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Psychotria elata
Rozšíření: Roste především ve Střední Americe (nejdále zasahuje do jižního Mexika), a dále na severu Jižní Ameriky v Kolumbii a Ekvádoru.
Ekologie: Vyskytuje se v tropických deštných lesích v územích s vysokými průměrnými ročními teplotami a srážkami; roste v keřovém patře víceméně zastíněných porostů.
Psychotria elata
Popis: Keř 1–3 m vysoký, vstřícně větvený. Listy jsou vstřícné, na bázi s drobnými palisty srostlými do trubičkovitého útvaru; řapík je až 1–2 cm dlouhý; čepel je eliptická, 8–18 cm dlouhá a 3–8 cm vysoká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, leskle tmavozelená, lysá. Květenství je koncové, tvořené shloučenými vidlany, které podpírají 2 zveličené, na bázi bělavé až zelenavé, výše oranžové až sytě červené, na bázi srostlé, asi 3 cm dlouhé a 4 cm široké listeny s krátkou nasazenou špičkou; květy jsou poměrně drobné, pětičetné, zvonkovité až řepicovité, nejvýš 1 cm dlouhé; kalich je sotva zřetelný; koruna je bílá; tyčinky přirůstají k vnitřní straně korunní trubky; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se spodním semeníkem. Plodem je elipsoidní, asi 2 cm dlouhá a 1 cm široká modrá bobule; semena jsou 2.
Záměny: Od podobného druhu Psychotria poeppigiana se odlišuje absencí odění na větvičkách, listech i listenech pod květenstvím.
Poznámka: Latinské jméno rodu je odvozeno od obsahu halucinogenních alkaloidů.
Psychotria elata
Psychotria elata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 2. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesada: Boca Tapada, Laguna di Lagarto; Monteverde: rezervace Santa Elena).