Syn.: Myrstiphyllum undatum (Jacq.) Hitchc., Psychotria elongata Benth., Psychotria granadensis Benth., Psychotria nervosa var. rufescens (Kunth) L. O. Williams, Psychotria quiinifolia Dwyer, Psychotria rufescens Kunth, Psychotria undata Jacq., Uragoga elongata (Benth.) Kuntze, Uragoga granadensis (Benth.) Kuntze, Uragoga rufescens (Kunth) Kuntze, Uragoga undata (Jacq.) Baill.
Česká jména: karynta (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Psychotria nervosa
Rozšíření: Neotropický druh vyskytující se ve Střední Americe, v jižní části Floridy, na Velkých i Malých Antilách a na severozápadě Jižní Ameriky, kde zasahuje až do Ekvádoru a Venezuely.
Ekologie: Roste ve stálezelených, poloopadavých i opadavých lesích, v pobřežní křovinaté vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Popis: Keř dosahující výšky 3–5 m, s větvemi v průřezu okrouhlými, chlupatými nebo lysými. Listy jsou krátce řapíkaté, kopinaté až obkopinaté, 4–18 cm dlouhé a 1,8–7,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, chlupaté nebo na líci olysalé, s 8–15 vedlejšími žilkami; palisty jsou 2–11 mm dlouhé, tupé, chlupaté. Květenství je terminální, vrcholičnaté, složené z vidlanů, až 7 cm široké, se stopkami 0,5–1,3 cm dlouhými, chlupatými; květy jsou 5četné, kalich je chlupatý nebo lysý, uťatý nebo drobně zubatý, koruna je nálevkovitá až řepicovitá, vně lysá nebo chlupatá, korunní trubka je 2–4 mm dlouhá, cípy jsou kopinaté, skoro stejně dlouhé jako trubka; tyčinek je 5, čnělka je štíhlá, asi 1 mm dlouhá. Plody jsou podlouhle vejcovité peckovice, až 8 mm dlouhé, žlutooranžové až červené, lysé nebo chlupaté.
Poznámka: Plody této rostliny poněkud připomínají plody kávovníku, občas jsou za kávu dokonce zaměňovány – anglické obecné jméno tuto rostlinu za kávu dokonce přímo označuje (Wild Coffee). Nápoj z nich připravený je však údajně chuti zlé, následkem jeho požití bývá jedině silná bolest hlavy.
Psychotria nervosa
Psychotria nervosa
Psychotria nervosa
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).