Syn.: Callicocca tomentosa (Aubl.) J. F. Gmel., Cephaelis barcellana (Müll. Arg.) Standl., Cephaelis cyanocarpa Moc. et Sessé ex DC., Cephaelis hirsuta M. Martens et Galeotti, Cephaelis sagotii Gand., Cephaelis tomentosa (Aubl.) Vahl, Cephaelis tomentosa (Aubl.) Willd., Cephaelis vultusmimi Dwyer, Evea tomentosa (Aubl.) Standl., Psychotria barcellana Müll. Arg., Psychotria hirsuta (M. Martens et Galeotti) Müll. Arg., Psychotria pardina Müll. Arg., Psychotria tomentosa (Aubl.) Müll. Arg., nom. illeg., Tapogomea tomentosa Aubl., Uragoga barcellana (Müll. Arg.) Kuntze, Uragoga chinantlensis Kuntze, Uragoga pardina (Müll. Arg.) Kuntze, Uragoga poeppigiana (Müll. Arg.) Kuntze, Uragoga tomentosa (Aubl.) K. Schum.
Česká jména: karynta (Presl 1846)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Psychotria poeppigiana
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe od jižního Mexika až po Brazílii a Bolívii.
Ekologie: Provází tropické deštné lesy, v nichž roste v keřové podúrovni; místy i v náhradních porostech dřevin po vykácených pralesích, také na okrajích cest. Vyžaduje velmi vlhké tropické klima s nevelkým kolísáním teplot a srážek v průběhu roku.
Psychotria poeppigiana
Popis: Keř 0,7–3 m vysoký, s chlupatými větvemi. Listy jsou vstřícné; palisty srůstají do chlupaté trubičky až 8 mm dlouhé a někdy s volnými, 1,6 cm dlouhými, čárkovitými cípy; řapík je až 1,8 cm dlouhý; čepel je eliptická, 8–18 cm dlouhá a 3–8 cm vysoká, celokrajná, na vrcholu dlouze a tupě zašpičatělá, oboustranně chlupatá. Květenství vyrůstá na koncích větví, je tvořeno zkrácenými vidlany podepřenými 2 červenými až oranžovými, 3 cm dlouhými a 4 cm širokými, na bázi srostlými listeny s vytaženou špičkou; květy jsou pětičetné, zvonkovité až řepicovité, asi 1 cm dlouhé, s nepatrným kalichem a bělavou nebo žlutavou korunou; tyčinek je 5, přirostlých k vnitřní straně korunní trubky; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a má spodní semeník. Plodem je elipsoidní, až 2 cm dlouhá a 1 cm široká modrá bobule, obsahující 2 semena.
Psychotria poeppigiana
Záměny: Příbuzný, rovněž středoamerický druh Psychotria elata se liší lysými vegetativními částmi; to se týká i podobně utvářených listenů pod květenstvím.
Poznámka: Zástupce neuvěřitelně početného pantropicky rozšířeného rodu (celkem asi 1900 druhů), jen ve Střední Americe jich roste mnohem více než 100. Místní obyvatelé rostlinu podle nápadných květenství nazývají labios de mujer (ladies lips).
Psychotria poeppigiana
Psychotria poeppigiana
Psychotria poeppigiana
Psychotria poeppigiana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 20. 2. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesada: Boca Tapada, Laguna di Lagarto; La Fortuna).