Syn.: Conyza andryaloides DC., Diplopappus andryaloides (DC.) O. Fedtsch. et B. Fedtsch., Erigeron andryaloides (DC.) Benth. ex C. B. Clarke
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Psychrogeton andryaloides
Rozšíření: Jih Střední Asie – od Afghánistánu přes severní Indii a Tádžikistán po Tibet. V areálu se rozlišují tři variety, nominátní (s bílými ligulami) se objevuje v Kašmíru, Himáčalpradéši, Uttarpradéši a Tibetu, P. a. var. denudatus (rostliny se žláznatým oděním) jen v severní Indii, P. a. var. poncinsii (se žlutými ligulami) roste od Tibetu přes sever Indie až po Afghánistán.
Ekologie: Roste na horských kamenitých a skalnatých svazích, v suti, v nadmořských výškách od 3000 až do 4600 m. Kvete od června do srpna.
Oxytropis microphylla
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina se silným dřevnatým oddenkem a dosahující výšky 3–19 cm. Lodyhy jsou 4–8 cm dlouhé, vlnatě chlupaté, někdy žláznaté; bazální listy jsou řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 2,5–6 cm dlouhé, celokrajné, zvlněné nebo i hrubě zubaté, na vrcholu špičaté nebo tupé; lodyžní listy jsou malé, čárkovité, někdy zcela scházejí. Úbory jsou jednotlivé, dosahují průměru zhruba 2 cm; zákrovy jsou široce válcovité, zákrovní listeny ve 2–3 řadách, jsou čárkovité, až 8 mm dlouhé, chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou bělavé nebo žluté, až 4 mm dlouhé. Plodem je nažka s bílým chmýrem.
Poznámka: Rod Psychrogeton je blízce příbuzný turanům (Erigeron) a zahrnuje zhruba 29 druhů, které se vyskytují v oblasti od Íránu po severní Indii a Tibet. Rozhodně by si tato skupina rostlin zasloužila důkladnou revizi.
Psychrogeton andryaloides
Psychrogeton andryaloides
Psychrogeton andryaloides
Psychrogeton andryaloides
Psychrogeton andryaloides
Fotografoval Jindřich Houska, dne 18. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta od západu do Murabak La).