PTEROCELASTRUS TRICUSPIDATUS Walp.

Syn.: Pterocelastrus litoralis Walp., Pterocelastrus stenopterus Walp., Pterocelastrus tetrapterus Walp.
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Pterocelastrus tricuspidatus
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal a snad zasahuje na sever i do provincie Mpumalanga a do Svazijska.
Ekologie: Nejčastěji roste v křovinách na skalnatých nebo kamenitých svazích, na zazemněných dunách nebo na lesních okrajích, někdy i v interiéru sušších lesů. Lokality leží v rozpětí od mořské hladiny až do nadmořských výšek přes 1600 m.
Pterocelastrus tricuspidatus
Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek vysoký až 9, vzácně až 25 m; borka je šedá až červenohnědá a spíše hladká, se zřetelnými lenticelami, posléze dosti tmavá a rozbrázděná; letorosty jsou hranaté, na vrcholu s 2 nazpět obrácenými zkadeřenými lístky. Listy jsou střídavé, kožovité, široce vejčité až obvejčité, 3–8 cm dlouhé a 1–4 cm široké, lysé, na líci leskle tmavozelené nebo žlutozelené, na rubu světlejší, s vyniklými žilkami, na bázi klínovité, asymetrické, celokrajné, podvinuté, na vrcholu tupě špičaté až zaokrouhlené; řapík je asi 3 mm dlouhý, pevný, růžový. Květenství jsou krátké, stažené, 1–2 cm dlouhé úžlabní vrcholíky; květy jsou oboupohlavné, pětičetné; kališní lístky jsou nestejné; koruna je o málo delší než kalich, smetanově bílá, 3–4 mm v průměru; tyčinek je 5, kratších než koruna; semeník je svrchní, trojpouzdrý, v každém pouzdře jsou 2 vajíčka. Plody jsou dřevnaté, trojlaločné tobolky asi 1 cm v průměru, za zralosti oranžové, každý lalok nese 1–2 nápadný křídlovitý výrůstek.
Ohrožení a ochrana: Zejména na jihu patří k široce rozšířeným druhům, proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnocen jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Využití: Dřevo této rostliny je tvrdé a těžké, růžové až tmavočervené, je vhodné na výrobu ozdobných předmětů; bývá využíváno také jako kvalitní palivo. Rostliny obsahují mnoho tříslovin, které se z nich v minulosti získávaly pro použití v koželužství. Původní obyvatelé z nich získávaly také pryskyřici a vosky.
Pterocelastrus tricuspidatus
Pterocelastrus tricuspidatus
Pterocelastrus tricuspidatus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Table Mountain National Park, Cape Point).