Syn.: Ulmus cavaleriei H. Léveillé
Čeleď: Cannabaceae Endl. – konopovité
Pteroceltis tatarinowii
Rozšíření: Čína – v provinciích An-chuej (Anhui), Fu-ťien (Fujian), Kan-su (Gansu), Kuang-tung (Guangdong), Kuang-si (Guangxi), Kuej-čou (Guizhou), Che-pej (Hebei), Che-nan (Henan), Chu-pej (Hubei), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Ťiang-si (Jiangxi), Čching-chaj (Qinghai), Šan-si (Shaanxi), Šan-tung (Shandong), Šen-si (Shanxi), S’-čchuan (Sichuan), Če-ťiang (Zhejiang).
Ekologie: Humózní listnaté lesy, většinou v horských údolích, častěji na vápencích. V horách stoupá do nadmořské výšky 1500 m. Vykvétá v dubnu.
Popis: Až 20 m vysoký, opadavý strom se světle šedou borkou. Větve nekorkovatí a nevytvářejí koltce. Vejčité listy jsou nepravidelně zubaté. List má již od báze 3 žilky, které nedosahují k okraji listu. Jednodomý strom. Samčí květy vyrůstají ve svazečcích v paždí loňských větví, jsou pětičetné mají 5 tyčinek, okvětí je zakrnělé. Samičí květy jsou jednotlivé, čtyřčetné. Žlutozelené oříšky mají široký křídlatý lem. Zrají na podzim.
Využití: Poskytuje kvalitní dřevo, z lýka se vyráběl čínský papír. Semena poskytují olej. Vzácně pěstovaná, u nás plně mrazuvzdorná dřevina.
Poznámka: Monotypický rod, čínské jméno druhu je 青檀 qing tan.
Pteroceltis tatarinowiiPteroceltis tatarinowii
Pteroceltis tatarinowii
Fotografováno dne 4. 10. 2006 (Čína, Kan-su, Hua Shan) a 30. 9. 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).