Česká jména: perohlav (Nauman 1946), perohlávek (Mareček 1999)
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité
Pterocephalus multiflorus
Rozšíření: Endemit středomořského ostrova Kypr. Na ostrově se kromě nominátního poddruhu rozlišuje ještě Pterocephalus multiflorus subsp. obtusifolius, oba poddruhy se rozeznávají podle tvaru listů (eliptický versus obvejčitý) a počtu květních hlávek (5–9 versus 1–5). Jejich přesná identifikace je někdy obtížná.
Ekologie: Roste v mediteránních xerofilních křovinách, ve světlých lesích a jejich lemech, rovněž kolem cest, v nadmořských výškách od 50 až do 1775 m.
Pterocephalus multiflorus
Popis: Polokeř, 30–100(–150) cm vysoký, bohatě větvený, s větvemi přímými, v průřezu hranatými, červeně naběhlými, chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 1–4 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, na okraji zubaté nebo hrubě pilovité, chlupaté. Květy jsou nahloučeny v dlouze stopkatých hlávkách, listeny květenství jsou kopinaté, chlupaté, koruny 5četné, narůžovělé. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod Pterocephalus zahrnuje zhruba 25 druhů, které se vyskytují v pásu od Makaronésie a Středozemí přes Střední Asii až po Čínu, objevují se i v tropické Africe (Pterocephalus centennii).
Pterocephalus multiflorus
Pterocephalus multiflorusPterocephalus multiflorus
Pterocephalus multiflorus
Pterocephalus multiflorus
Fotografováno dne 30. 3. 2010 (Kypr, okolí obce Lefkara).