Syn.: Arthrostemma angusturense DC., Arthrostemma brachyandrum Cham., Arthrostemma capitatum (Rich.) Naudin, Arthrostemma glomeratum (Rottb.) Cham., Arthrostemma salzmannii Naudin, Chaetogastra callichaeta Benth., Chaetogastra glomerata (Rottb.) Benth., Chaetogastra sherardioides DC., Osbeckia glomerata (Rottb.) DC., Osbeckia maritima A. St.-Hil., Osbeckia sipaneoides DC., Pterolepis capitata (Rich.) Miq., Pterolepis hostmannii Steud., Pterolepis maritima (A. St.-Hil.) Cogn., Pterolepis paludosa Cogn., Pterolepis salzmanii (Naudin) Cogn., Pterolepis sipaneoides (DC.) Cogn., Rhexia angusturensis Rich., Rhexia capitata Rich., Rhexia glomerata Rottb.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Pterolepis glomerata
Rozšíření: Střední a Jižní Amerika – areál na severu zasahuje až na antilský ostrov Hispaniola, přes Malé Antily směřuje dále do Venezuely a Guyan, v Brazílii se potom objevuje především ve východní části země (na jih až po stát Paraná), zasahuje však i do střední Brazílie, Paraguaye a na sever Bolívie. Jako neofyt je uváděn i z Havajských ostrovů.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně a v pobřežní vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 1200 m n. m.
Pterolepis glomerata
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 30–70(–100) cm vysokou, větvenou, v průřezu hranatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 2–2,5(–3,8) cm dlouhé a 0,8–1,2(–1,7) cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, na vrcholu špičaté, s jedním párem vedlejších žilek, po obou stranách štětinatě chlupaté. Květy jsou 4četné, vyrůstají ve svazečcích v úžlabí horních listů; listeny jsou 3–5 mm dlouhé, listům podobné; kališní trubka je zhruba 5 mm dlouhá, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 3–5,5 mm dlouhé, lysé, na okrajích brvité; korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, růžové nebo nafialovělé, někdy i bílé, 10–12 mm dlouhé, nezřídka na okraji se žláznatými brvami; nitky jsou až 6 mm dlouhé, prašníky na krátkých tyčinkách žluté, na dlouhých červenofialové, až 6 mm dlouhé, šídlovité, přívěsek na konci nitky je krátký, 2laločný. Plodem je tobolka, zhruba 3–5 mm dlouhá.
Poznámka: Po poslední revizi zůstalo v rodu Pterolepis zhruba 14 až 16 druhů, všechny se vyskytují v tropické Americe, centrum diverzity rodu se nachází ve východní Brazílii.
Pterolepis glomerata
Pterolepis glomerata
Pterolepis glomerata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, úpatí hory Roraima).