Syn.: Chrysocoma oppositifolia L., Eupatorium divaricatum P. J. Bergius
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pteronia divaricata
Rozšíření: Roste na jihozápadě Afriky, v Jihoafrické republice v provinciích Northern a Western Cape, zasahuje i do jižní Namibie.
Ekologie: Provází křoviny na zazemněných dunách i písčitých plošinách, ale také na kamenitých svazích, lokality se nacházejí od pobřeží až do nadmořské výšky 1200 m.
Pteronia divaricata
Popis: Hustý, bohatě olistěný polokulovitý keř vysoký 0,5–2 m. Listy jsou vstřícné, široce vejčité, 1,5–2 cm dlouhé a 0,6–1 cm široké, celokrajné, kratičce brvité nebo drsně papilnaté. Úbory tvoří husté chocholíky; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny jsou víceřadé, vejčité, lysé, s blanitým okrajem; květů je 5–6, jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, trubkovité, s 5 cípy. Nažky jsou stlačeně obvejcovité, žebernaté, pýřité; chmýr je dvouřadý, péřitý, nahnědlý.
Poznámka: Rod Pteronia patří k typickým zástupcům jihoafrické flóry, je jich zde známo kolem 70 druhů; několik dalších je původních i v květeně Austrálie. Jihoafrické druhy jsou soustředěny zejména do oblastí se zimními srážkami v Capensis a Západokapské provincii, některé přesahují i do provincie Karoo; jen ojediněle se objevují dále na severovýchod: Pteronia smutsii se vyskytuje ještě v Zambii.
Pteronia divaricata
Pteronia divaricata
Pteronia divaricata
Pteronia divaricata
Pteronia divaricata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, West Coast National Park, Langebaan).