Syn.: Athanasia rigida Scop., Chrysocoma incana Burm., Eupatorium cinereum L. f., Pteronia xantholepis DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pteronia incana
Rozšíření: Druh široce rozšířený v jižní Namibii a na jihozápadě a jihu Jihoafrické republiky až do okolí města Port Elizabeth.
Ekologie: Typickým biotopem jsou křovinaté svahy na mělkých, skeletovitých, pískovcových nebo jílovitých podkladech. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.
Pteronia incana
Popis: Bohatě větvený keřík, dorůstá výšky 0,3–1,5 m; větvičky jsou tence pavučinatě vlnaté. Listy jsou vstřícné, eliptické, 0,6–1,2 cm dlouhé a 2–3 mm široké, žlábkovité, celokrajné, bíle vlnaté. Přisedlé úbory se tvoří jednotlivě na koncích větviček; zákrov je válcovitý, asi 1,5 cm dlouhý a 1 cm široký, zákrovní listeny jsou víceřadé, podlouhlé, lysé, s úzkým blanitým okrajem; v úboru bývá 6–9 květů, jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, s 5 cípy. Nažky jsou stlačeně obvejcovité, brvité; chmýr je dvouřadý, paprsky chmýru jsou tuhé, péřité.
Poznámka: Morfologicky vyhraněný druh, odlišující se bíle vlnatými listy a lysými zákrovními listeny. Na území Kapské provincie se lze setkat asi s 20 dalšími druhy rodu, z nich jen Pteronia cinerea a Pteronia ovalifolia mají rovněž bíle vlnaté listy.
Pteronia incana
Pteronia incana
Pteronia incana
Pteronia incana
Fotografováno ve dnech 19. a 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Dysseldorp a Prince Albert Hamlet).