PTEROZONIUM BREVIFRONS (A. C. Sm.) Lellinger

Syn.: Syngramma brevifrons A. C. Sm., Syngramma versicolor Vareschi
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité
Pterozonium brevifrons
Rozšíření: Kapradina s nesouvislým areálem v severní části Jižní Ameriky, údajně se vzácně objevuje i v Kostarice. S jistotou se vyskytuje na stolových horách v jižní Venezuele a Guyaně, zřejmě i na jihu amazonské oblasti Ekvádoru a na severu Peru.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, především je známa z vrcholových částí tepui, v nadmořských výškách okolo 2200 m.
Pterozonium brevifrons
Popis: Terestrická kapradina s krátkým plazivým oddenkem pokrytým hnědými plevinami. Řapíky listů jsou 8–12 cm dlouhé, nahnědlé, čepele trojúhelníkovitě vejčité, 3–4,5 cm dlouhé a 2,5–3,5 cm široké, poněkud kožovité s žilnatinou zpeřenou, na bázi srdčité, vzácněji i uťaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Čárkovité kupky výtrusnic pokrývají téměř celou délku žilek na rubu listů.
Záměny: Z Venezuely a Guyany je znám poněkud podobný druh Pterozonium elaphoglossoides, který se vyznačuje čepelí výrazně delší, její délka je až několikrát větší než její šířka – u druhu Pterozonium brevifrons je délka čepele jen o málo větší než její šířka. Odlišná je i délka řapíku, u P. elaphoglossoides je jen vzácně dvakrát delší než čepel, u P. brevifrons je obvykle 2–3krát delší než čepel. U středoamerických exemplářů P. brevifrons z Kostariky je uváděna délka čepele 2–14 cm a šířka 1,5–5,5 cm – v tomto ohledu se může skutečná identita těchto rostlin jevit jako poněkud nejistá.
Pterozonium brevifrons
Pterozonium brevifrons
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).