Syn.: Ophrys alata Thunb.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pterygodium alatum
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis; areál se nachází pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, kterou nepatrně přesahuje i do provincie Eastern Cape zhruba po městečko Humansdorp.
Ekologie: Roste v trávnících a křovinách ve formaci renosterveld nebo fynbos, nejčastěji na písčitých stanovištích v podmínkách mediteránního klimatu s maximem srážek v zimním období; lokality leží až do nadmořské výšky 1000 m. Kvete na jaře.
Pterygodium alatum
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou, dorůstá výšky 10–20 cm. Listy jsou kopinaté, s nápadnými pochvami, směrem vzhůru na lodyze se zmenšují. Květenství je hrozen tvořený alespoň 2 květy; listeny jsou kopinaté, zelené, poněkud delší než květy; květy jsou světle žlutozelené, vnější okvětní lístky tvoří širokou přílbu, střední lalok pysku je drobný, zakončený kopisťovitým přívěskem. Plody jsou tobolky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je tento druh hodnocen jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern). Chráněn mezinárodní úmluvou CITES.
Pterygodium alatumPterygodium alatum
Pterygodium alatum
Pterygodium alatum
Pterygodium alatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Darling Renosterveld Reserve).