Syn.: Arethusa alaris (L. f.) Raeusch., Ophrys alaris L. f., Ophrys catholica L., Pterygodium alare (L. f.) Druce
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pterygodium catholicum
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape.
Ekologie: Součást vegetace renosterveld na vlhčích jílovitých půdách, na lokalitách s typickým středozemním klimatem (mírná deštivá zima, suché horké léto). Občas vytváří kolonie. Kvete na jaře, kvetení zpravidla iniciuje požár v předchozí vegetační sezóně. Květy voní po oleji.
Pterygodium catholicum
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou; nové hlízky se zakládají na vodorovných výběžcích, které bývají několik centimetrů dlouhé; lodyha dorůstá výšky 30(–40) cm. Listy jsou spirálovitě uspořádané, podlouhlé, na bázi kornoutkovitě stočené a tvořící náznak pochvy, celokrajné, tupě špičaté. Květy tvoří chudý hrozen; listeny jsou podlouhlé, špičaté; okvětí je žluté až žlutozelené, často červeně naběhlé, vnější a 2 vyšší z vnitřních okvětních lístků tvoří dosti velkou polokulovitou přílbu; dolní pysk je naopak dosti drobný, trojúhelníkovitý, na špičce zoubkatý; gynostemium je žluté; semeník je spodní, zkroucený. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Jihoafrické republice je v Červeném seznamu (2012) zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC). Je chráněn mezinárodní Úmluvou o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Pterygodium catholicumPterygodium catholicum
Pterygodium catholicum
Pterygodium catholicum
Pterygodium catholicum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. a 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh, poblíž Tulbagh Road a Darling, Darling Renosterveld Reserve).