Syn.: Atropis bilykiana (Klokov) Stankov, Atropis convoluta (Hornem.) Griseb., Atropis festuciformis Host, Atropis fominii (Bilyk) Stankov, Atropis palustris (Seenus) Briq., Glyceria convoluta (Hornem.) Fr., Glyceria festuciformis (Host) Heynh., Poa convoluta Hornem., Poa festuciformis Host, Puccinellia convoluta (Hornem.) Fourr., Puccinellia fominii Bilyk, Puccinellia palustris (Seenus) Hayek, Puccinellia teyberi Hayek, Puccinellia distans subsp. convoluta (Hornem.) Maire et Weiller, Puccinellia festuciformis subsp. convoluta (Hornem.) W. E. Hughes
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Puccinellia festuciformis

Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje především Středozemí. Na evropské straně roste od Pyrenejského poloostrova až po Řecko, dále v Bulharsku, Rumunsku, Moldávii, na Ukrajině (včetně Krymu) a v jižní části Ruska. Ve vnitrozemí zasahuje až do Maďarska. Dále se vyskytuje v severní Africe od Maroka po Libyi, v Asii v Turecku, Sýrii a Libanonu. Výskyt v území kolem Kaspického moře je nejistý.

Ekologie: Charakteristický druh břehů brakických jezer podél mořského pobřeží, roste často v místech, kde na povrchu půdy krystalizuje sůl.

Puccinellia festuciformis

Popis: Vytrvalá trsnatá tráva vysoká 30–60(–100) cm; stébla jsou přímá nebo vystoupavá, lysá, poněkud ojíněná. Listy jsou střídavé, čárkovité, svinuté, o průměru kolem 1 mm; jazýček horních listů je 2,5–4 mm dlouhý. Květenství je jehlancovitá lata, 10–35 cm dlouhá; klásky jsou 6–9květé, dolní pleva je asi 2,5 mm dlouhá, horní 3,2–3,5 mm dlouhá, pluchy jsou 3,1–3,5 cm dlouhé, na vrcholu blanitě lemované, bezosinné. Plody jsou nahé obilky.

Poznámka: Taxonomie zblochanců je neujasněná a ani v současné literatuře se nesetkáváme s jednotným pojetím. Od toho se odvíjí složitá synonymika, která nedovoluje jednoznačně interpretovat informace z národních flór.

Puccinellia festuciformis
Puccinellia festuciformis
Puccinellia festuciformis
Puccinellia festuciformis
Puccinellia festuciformis

Fotografovali Gianmaria Bonnari a Vít Grulich, dne 8. 6. 2018 (Francie, Korsika, Porto-Vecchio).