Pücklerův buk v Bad Muskau

Fagus sylvatica (Fagus sylvatica ʻAtropuniceaʼ), buk lesní červenolistý (Fagaceae):

Hornolužický Mužakovský park (Muskauer Park) patří k nejvýznamnějším krajinářským parkům celé střední Evropy. Založil jej kníže Hermann von Pückler-Muskau v letech 1815–26. Náklady na jeho vybudování byly obrovské – areál parku kníže rozprostřel po obou březích Lužické Nisy, vykoupil okolní pozemky, přestěhoval blízkou vesnici Köbeln na druhý břeh řeky, zbořil staré opevnění, zasypal dřívější vodní příkop, nechal vyhloubit umělý vodní kanál a u zámku vybudoval nové jezero.

U jižní cesty k zámku v roce 1826 vysadil v té době už čtyřicetiletý červenolistý buk. Traduje se, že speciálně upravený vůz s tímto tehdy již vzrostlým stromem táhlo osm koní, při jeho převážení bylo rozbito mnoho oken domů stojících podél cesty, kníže prý dokonce nechal zbourat jednu z městských bran, protože koruna stromu se do ní nevešla.
Na konci 2. světové války byl park vojsky zničen, k jeho velkolepé obnově došlo až v devadesátých letech 20. století. Minulostí se bohužel stal i onen památný Pücklerův buk (Fürst-Pückler-Blutbuche), až do dnešních dní z něj zůstalo jen torzo. Do jeho dutiny byl však vysazen strom nový, údajně geneticky identický se stromem původním, přičemž torzo starého stromu bylo z části pietně zachováno. Tento strom se tak vlastně stal symbolem obnovy celého Mužakovského parku.

Pücklerův buk v Bad Muskau
Pücklerův buk v Bad Muskau

Fotografováno dne 15. 9. 2016.