Syn.: Conyza cylindrica Baker. Nom. illeg., Platychaete glutinosa (Boiss.) Boiss., Pterochaete glutinosa Boiss., Pulicaria cylindrica (Baker) O. Schwartz
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Pulicaria glutinosa
Rozšíření: Roste na východě a jihu Arabského poloostrova. Byl zaznamenán v Bahrajnu, Spojených arabských emirátech, Ománu, Saúdské Arábii a v Jemenu, výskyt v Kataru je pravděpodobný. Nejistý je výskyt v Somálsku.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a na štěrcích na dnech vyschlých koryt (vádí), také v řídkých porostech akácií, v horách i mezi planými olivami (Olea europaea). Vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Pulicaria glutinosa
Popis: Bohatě větvený polokeř vysoký 20–45 cm; větvičky jsou lysé a lepkavé. Listy jsou střídavé, čárkovité, 1–3 cm dlouhé a jen 0,1–0,2 cm široké, lysé, lepkavé, na okraji silně podvinuté, na vrcholu s hrotem. Úbory vyrůstají po jednom na vrcholu větví na stopkách 1–3 cm dlouhých; zákrov je 5–8 mm dlouhý, víceřadý, listeny jsou kopinaté, špičaté až zašpičatělé, uprostřed často hnědé nebo nafialovělé; všechny květy v úboru jsou podobného vzhledu, trubkovité, 4–6 mm dlouhé, žluté, okrajové jsou samičí, uprostřed terče jsou oboupohlavné. Plody jsou pýřité nažky asi 1,5 mm dlouhé, s 10 žebry, na vrcholu nesou vně 10–12 částečně srostlých šupin 0,5–0,7 mm dlouhých, za nimi jsou početné štětinky 4,5–5 mm dlouhé.
Pulicaria glutinosa
Pulicaria glutinosa
Pulicaria glutinosa
Fotografoval Petr Procházka, dne 27. 2. 2014 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Hadash).