Syn.: Pulmonaria azurea Besser, Bessera azurea (Besser) Schult.
Česká jména: plicník uzkolistý (Presl 1819), pličník úzkolistý (Opiz 1852), plicník úzkolistý (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: plúcník úzkolistý (Reuss 1853), pľúcnik úzkolistý (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Pulmonaria angustifolia
Rozšíření: Je to druh zejména střední a východní Evropy, dále roste na severovýchodě, kde zasahuje do jižní Skandinávie, na jihu zasahuje jen k severní Itálii. V Čechách roste v nepříliš často, a to zejména v teplejších oblastech především širších středních Čech s ojedinělými přesahy do vzdálenějších regionů. Na Moravě roste nejvíce v Bílých Karpatech a na Brněnsku.
Ekologie: Roste na živinami bohatých půdách, polostinných místech především v teplejších křovinatých porostech, křovinatých stráních, na okrajích listnatých lesů, nejčastěji v prosvětlených doubravách. Kvete od dubna do května.
Popis: Lodyha je až 25 cm vysoká, štětinatě chlupatá a žláznatá, v horní části někdy větvená. Letní přízemní listy jsou úzké až eliptické, hustě štětinaté, prudce zúžené do křídlatého řapíku. Lodyžní listy jsou kopinaté, štětinatě chlupaté a přisedlé na lodyhu. Květenství je vrcholovým vijanem, kde jsou květy ve zvonkovitém žláznatém kalichu, koruna má nejdříve karmínovou barvu, později azurově modrou.
Ohrožení a ochrana: V Česku je druhem silně ohroženým (C2b), na Slovensku je druh zákonem chráněný a zařazený mezi ohrožené druhy (EN).
Pulmonaria angustifoliaPulmonaria angustifolia
Pulmonaria angustifolia
Fotografováno dne 6. 4. 2007 (Doupovské hory, vrch Havraň).