Syn.: Pulmonaria mollissima Kerner, Pulmonaria montana subsp. mollissima (Kerner) Nyman, Pulmonaria montana subsp. mollis (Hornem.) Gams
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Pulmonaria mollis

Rozšíření: Pravděpodobně roste pouze ve střední a jihovýchodní Evropě. Údaje z dalších území ve východní Evropě a na jihu Sibiře se téměř jistě týkají jiných příbuzných druhů. V ČR roste velmi vzácně ve středním Povltaví a snad i na Mladoboleslavsku a v Doupovských horách; mnohem hojnější je na střední a jižní Moravě od Vranovské přehrady až po okolí Olomouce, Moravskou bránu a okolí Valašských Klobouk. Na Slovensku se vyskytuje roztroušeně od nížin až do vyšších horských poloh, vystupuje zde až do nadmořské výšky nad 1500 m.

Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích, na křovinatých stráních, ale i na suchých až střídavě vlhkých loukách, obvykle na těžších půdách a na bazických podkladech. Kvete od dubna do května.

Pulmonaria mollis

Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým oddenkem, 20–50 cm vysoká, s přímou lodyhou, větší přízemní listy v růžici s vejčitou čepelí se zvětšují po odkvětu, menší lodyžní listy jsou přisedlé, podlouhlé až vejčitě kopinaté, na vrcholu tupě špičaté, pokryté hustými žláznatými chlupy. Květy vyrůstají v chudých koncových vijanech v úžlabí listenů, kališní lístky jsou hustě krátce žláznatě chlupaté, bez vtroušených dlouhých štětin, koruna je někdy při rozkvétání tmavočervená, ale záhy sytě modrofialová. Plody jsou tvrdky.

Ohrožení a ochrana: Plicník měkký patří k ohroženým druhům naší květeny (C3).

Poznámka: Patří do taxonomicky obtížného druhového komplexu, kam v Evropě patří ještě Pulmonaria montana (Švýcarsko, Francie, jihozápadní Německo a Belgie), Pulmonaria murinii (areál se táhne od jižního Slovenska zřejmě až na Altaj) a Pulmonaria dacica (snad jen na Balkánském poloostrově). Jednotlivé druhy se liší v detailních znacích v odění a jsou rovněž charakterizovány odlišnými chromozomovými počty: naše P. mollis je dysploidní (2n=18). Jejich rozlišování není doposud ustálené, takže v literatuře se stále setkáváme se značně protichůdnými informacemi.

Pulmonaria mollis
Pulmonaria mollis
Pulmonaria mollis
Pulmonaria mollis
Pulmonaria mollis

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 10. 4. 2003 (Česko, Morava, Brno, Hády), a Vít Grulich, dne 11. 4. 2019 (Morava, Bílé Karpaty, Vápenky, Přední louky).