Syn.: Pulsatilla nigricans var. albida Domin, Pulsatilla pratensis subsp. bohemica var. albida (Domin) Skalický
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla pratensis var. albida

Rozšíření: Vzácná varieta koniklece lučního českého (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), popsaná botanikem K. Dominem už v roce 1923. Vyskytuje se v širším okolí Bělé pod Bezdězem, dříve dosti často, dnes již jen ojediněle.

Ekologie: Roste v suchých světlých borech, na výchozech vápnitých pískovců, případně na travnatých stráních a okrajích lesů. Kvete od března do května.

Pulsatilla pratensis var. albida

Popis: Vytrvalá bylina se silným, vícehlavým oddenkem. Přízemní listy se plně vyvíjejí až po odkvětu, jsou zpeřené, s čárkovitými úkrojky, poněkud menší než u P. p. subsp. bohemica. Lodyhy jsou přímé, jednokvěté, květy jsou nicí, s dřípenými podkvětními listenci. Okvětí je zvnějšku chlupaté, okvětní lístky jsou podlouhlé až eliptické, špičkami nazpět ohnuté, vně světle fialové, uvnitř bělavé, světle fialové, nažloutlé nebo narůžovělé, čnělky jsou mírně zakřivené. Souplodí je vzpřímené, plodem je nažka s chlupatým přívěškem.

Záměny: Od poddruhu Pulsatilla pratensis subsp. bohemica se odlišuje především nápadně světlou barvou květů.

Ohrožení a ochrana: Taxon je velmi vzácný, dnes již téměř vymizelý, mohl by být klasifikován jako kriticky ohrožený. Avšak jako pouhá varieta není v aktuálním červeném seznamu české flóry vůbec uveden, vztahuje se na něj tedy pouze kategorie ohrožení koniklece lučního českého (C2b / VU). A požívá rovněž stejné zákonné ochrany.

Pulsatilla pratensis var. albida
Pulsatilla pratensis var. albidaPulsatilla pratensis var. albida
Pulsatilla pratensis var. albida
Pulsatilla pratensis var. albida
Pulsatilla pratensis var. albida

Fotografováno dne 21. 4. 2018 (Česko, Čechy, PP Paterovské stráně).