Syn.: Anemone millefoliata Bertol., Anemone alpina subsp. millefoliata (Bertol.) Rouy et Fouc., Anemone alpina var. millefoliata (Bertol.) DC., Pulsatilla alpina var. millefoliata (Bertol.) Briq.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Pulsatilla alpina subsp. millefoliata
Rozšíření: Roste v horách jihozápadních Alp ve Francii a Itálii, na sever zasahuje až do údolí Aosta. Dále se vyskytuje v Itálii v Apuánských Alpách a v nejvyšších polohách celého hřebene Apenin na jih až do skupiny Pollino v Kalábrii.
Ekologie: Provází travnaté nebo kamenité svahy nad horní hranicí lesa, travnaté loučky v kosodřevině a pěchavové trávníky, téměř výhradně na vápenci nebo vápnitých břidlicích. Lokality leží v nadmořských výškách (1600–)1800–2600 m.
Pulsatilla alpina subsp. millefoliata
Popis: Vytrvalá bylina 10–30 cm vysoká; lodyha přímá, chlupatá. Přízemní listy 2–4, řapíkaté, trojnásobně zpeřené, úkrojky posledního řádu asi 1,2 cm dlouhé a 0,8 cm široké, v průběhu celé sezóny na okraji i na ploše brvité, na úkrojcích 3. řádu až s 30 zuby; úkrojky 1–2. řádu řapíčkaté. Květy jednotlivé, miskovité, 5,5–6 cm v průměru, okvětní lístky v počtu 7–9, bílé, zřídka velmi světle žluté. Plodem je ochmýřená nažka.
Poznámka: Vápnomilný typ z okruhu koniklece Pulsatilla alpina, zastupující druh v jihozápadních Alpách a Apeninách. V jihozápadních Alpách se kromě něj vyskytují ještě další bělokvětý poddruh P. a. subsp. cottianaea, který je statnější, má větší květy a roste na kyselých podkladech, a žlutokvětý poddruh P. a. subsp. apiifolia, také spíše na kyselých podkladech.
Pulsatilla alpina subsp. millefoliataPulsatilla alpina subsp. millefoliata
Pulsatilla alpina subsp. millefoliata
Pulsatilla alpina subsp. millefoliata
Pulsatilla alpina subsp. millefoliata
Pulsatilla alpina subsp. millefoliata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. 5. 2007 a 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).