Syn.: Anemone occidentalis S. Watson, Preonanthus occidentalis (S. Watson) Skalický, Pulsatilla occidentalis (S. Watson) Coville
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla occidentalis

Rozšíření: Areál se táhne v horách západní poloviny severoamerického kontinentu od kanadských provincií Britská Kolumbie a Alberta do USA, kde roste ve státech Washington, Idaho, Montana, Oregon a Kalifornie.

Ekologie: Roste na lesních světlinách a v alpínských trávnících na vlhkých kamenitých půdách, často na místech s déle ležící sněhovou pokrývkou, v nadmořské výšce 350–3700 m.

Pulsatilla occidentalis
Pulsatilla occidentalis

Popis: Vytrvalá, měkce chlupatá bylina vysoká 10–60(–75) cm, s vertikálním oddenkem. Listy jsou pouze přízemní, je jich (2–)3–6(–8), mají 6–8(–12) cm dlouhý řapík; čepel je (2,5–)3–6(–8) cm dlouhá, trojčetná; lístky jsou řapíčkaté, dvakrát zpeřené, v obrysu vejčité; koncové úkrojky jsou 2–3 mm široké. Květy jsou jednotlivé; na lodyze se nachází přeslen 3 listům podobných, téměř přisedlých listenů s jemnými čárkovitými úkrojky, které jsou za květu asi 2,5 cm dlouhé, za plodu se prodlužují až na 7 cm; květní stopky jsou 15–20 cm dlouhé; okvětních lístků je 5–7, vejčitých až obvejčitých, 1,5–3 cm dlouhých, bílých, někdy na vnější straně poblíž báze s načervenalou nebo namodralou skvrnkou, na vnější straně chlupatých, na vnitřních lysých; tyčinek je 150–200; plodolisty jsou volné, tvoří kulovitou až válcovitou hlavičku. Nažky mají elipsoidní, 3–4 mm dlouhé chlupaté tělo a zakřivený, (1,8–)2–4(–5) cm dlouhý, dlouze bíle péřitý zobánek; květní lůžko se za plodu protahuje a zobánky jsou často nazpět ohnuté.

Pulsatilla occidentalis
Pulsatilla occidentalisPulsatilla occidentalis

Využití: Některé kmeny používaly odvar z kořenů tohoto koniklece jako podpůrný prostředek při žaludečních a střevních obtížích.

Poznámka: Fylogenetické výzkumy ukazují, že rody koniklec (Pulsatilla) a jaterník (Hepatica) tvoří dílčí vývojové linie vmezeřené mezi evolucí sasanek (Anemone). Proto někteří současní badatelé řadí „po staru“ oba jmenované rody do široce pojímaného rodu Anemone, čímž se vracejí k původnímu Linnéovu pojetí.

Pulsatilla occidentalis
Pulsatilla occidentalis
Pulsatilla occidentalis
Pulsatilla occidentalis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. a 26. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell; Banff NP, Sentinell Pass; Britská Kolumbie, Manning Provincial Park, Blackwall Pk.) a Jan Prančl dne 21. 7. 2013 (USA, Washington, Mt. Rainier).