Syn.: Achyranthes atropurpurea Lam., Achyranthes echinata Retz., Achyranthes lappacea L., Achyranthes patula L. f., Achyranthes styracifolia Lam., Aerva velutina Moq., Cadelari lappacea (L.) Medik., Codivalia lappacea (L.) Raf., Codivalia patula Raf., Desmochaeta flavescens DC., Desmochaeta lappacea (L.) Griff., Desmochaeta patula Schult., Desmochaeta sanguinolenta Link, Desmochaeta xanthioides A. Br., Pupalia atropurpurea (Lam.) Moq.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Pupalia lappacea
Rozšíření: Druh tropických oblastí Starého světa, popsaný z Indie a vyskytující se v rozsáhlém areálu sahajícím od tropické západní Afriky přes téměř celou subsaharskou Afriku a Arabský poloostrov až do Indie, Barmy, Indonésie, na Filipíny a Novou Guineu. Objevuje se i na severu Austrálie, kde je jeho původnost již nejistá.
Ekologie: Roste na suchých travnatých a křovinatých stanovištích, na kamenitých a písčitých svazích, osídluje ruderální plochy v okolí lidských sídel, proniká jako plevel do zemědělsky využívaných ploch.
Pupalia lappacea
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou nebo i přímou, 30–100(–250) cm dlouhou, bohatě větvenou, chlupatou až plstnatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, úzce eliptické až vejčité nebo skoro okrouhlé, 2–12 cm dlouhé a 1–6 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté až plstnaté nebo olysalé. Květenství tvoří terminální hrozny, které jsou v době plodu i více než 50 cm dlouhé, je tvořeno květy oboupohlavnými i sterilními; listeny jsou kopinaté, 1,5–2,5 mm dlouhé, skoro lysé nebo chlupaté; oboupohlavné květy vyrůstají ve svazečcích po 3, každý je podepřen 2 květy sterilními, které jsou opatřeny osinatými háčky; listence jsou vejčité, 3–5(–6) mm dlouhé; okvětních lístků je 5, jsou podlouhlé, 3,5–6 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, se 3 žilkami; osiny sterilních květů jsou nažloutlé, 3–5 mm dlouhé, na vrcholu zahnuté; tyčinek je 5, nitky tyčinek jsou 2–3 mm dlouhé, čnělka je až 2 mm dlouhá, blizna je hlavatá. Plodem je vejcovitá tobolka o průměru 2–2,5 mm.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v africké a asijské tradiční medicíně, osinatá plodenství jsou údajně místy prodávána jako prostředek ke skarifikaci kůže.
Poznámka: Rod Pupalia zahrnuje asi tři druhy, které se vyskytují v tropech Afriky a Asie.
Pupalia lappacea
Pupalia lappacea
Pupalia lappacea
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2018 (Barma, okolí města Pagan).