Syn.: Cowania mexicana subsp. stansburyana (Torr.) A. E. Murray, Cowania stansburyana Torr., Purshia mexicana var. stansburyiana (Torr.) S. L. Welsh
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Purshia stansburyana
Rozšíření: Severoamerický druh, roste v USA (ve státech Colorado, New Mexico, Arizona, Kalifornie, Nevada, Utah) a v severním Mexiku.
Ekologie: Roste v polopouštích, na kamenitých a písčitých stanovištích, často na skaliskách v kaňonech, v řídkých lesích s převahou borovice a jalovce, v křovinách, v nadmořských výškách 1200–2700 m. Hlavní období kvetení je v dubnu až červnu, v menším množství se květy objevují až do listopadu, květy jsou vonné.
Purshia stansburyana
Popis: Stálezelený keř nebo malý strom, dorůstající obvykle výšky 1–3 m, výjimečně až 4–8 m. Borka je nepravidelně rozbrázděná. Kožovité listy jsou uspořádané střídavě na mladých větvičkách, ve svazcích na starších; jsou jednoduché, zpeřené, s hlubokými 3–7 laloky, 6–15 mm dlouhé, 6–10 mm široké; líc listů je tmavě zelený, žláznatě tečkovaný, rub je bělavý, plstnatý, okraje podvinuté; listy páchnou po chininu. Květy vyrůstají jednotlivě na koncích krátkých bočních větévek, mají průměr asi 2 cm, češule je nálevkovitá, s 5 trojúhelníkovými cípy, korunních lístků je 5, jsou nehetnaté, vejčité, bílé nebo světle krémové barvy, tyčinky početné, pestíků 4–12. Plody jsou nažky v přetrvávající češuli, jsou dlouhé asi 6 mm, zakončené péřovitou čnělkou 2–4,5 cm dlouhou.
Purshia stansburyana
Purshia stansburyana
Purshia stansburyana
Purshia stansburyana
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon, Rim Trail).