Syn.: Tigarea tridentata Pursh
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Purshia tridentata
Rozšíření: Roste na západě USA od hranic s Kanadou v Montaně až po Kalifornii a Nové Mexiko a v údolí řek Okanagan a Columbia zasahuje až na území Britské Kolumbie v Kanadě.
Ekologie: Provází xerofilní křoviny v kotlinách a na náhorních plošinách, roste na výslunných, vyprahlých místech s mělkými písčitými nebo skeletovitými půdami, v nadmořské výšce od 300 až do 1550 m.
Purshia tridentata
Popis: Robustní, 1–2(–3) m vysoký opadavý keř s dosti tlustým kmínkem a rozkladitými, tuhými větvemi; letorosty jsou vlnatě chlupaté. Listy vyrůstají na brachyblastech, jsou klínovité, 1–2 cm dlouhé, stříbřitě zelené a jemně přitiskle chlupaté na líci a šedě vlnaté na rubu, s podvinutým okrajem, na vrcholku nápadně trojzubé. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě na krátkých stopkách na brachyblastech; kalich je zvonkovitý, 3–4 mm dlouhý, vlnatě chlupatý a se stopkatými žlázkami, s 5 kopinatými cípy; korunní lístky jsou vejčité až kopisťovité, 5–9 mm dlouhé, krémové až žluté, záhy opadavé; tyčinek je asi 25; semeník je svrchní. Plodem je kožovitá, vřetenovitá, asi 1,5 cm dlouhá nažka s vytrvalou čnělkou, hedvábně chlupatá a žláznatá.
Poznámka: Patří do charakteristické vegetace náhorních stepí, kde roste velmi často spolu s pelyňkem Artemisia tridentata, rybízem Ribes cereum, keříky z rodů Chrysothamnus a Ericameria z hvědnicovitých a s četnými trávami z rodů Elytrigia a Stipa.
Purshia tridentata
Purshia tridentata
Purshia tridentata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Osoyoos).