Syn.: Puschkinia libanotica Zucc., Adamsia scilloides (Adams) Willd.
Česká jména: puškinie ladoňkovitá (Polívka 1912, Nauman 1946, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: puškinia scilovitá (Dostál 1950)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Puschkinia scilloides

Puschkinia scilloides

Rozšíření: Původním je tento druh v oblasti Blízkého východu (Malá Asie, Irák, Írán, Kavkaz), pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa, mnohde i zplaňuje.
Ekologie: Ve své domovině roste na horských loukách a pastvinách, v pásmu od 1300 do 3400 m n. m. U nás se s ní můžeme setkat v zahradách a parcích, v blízkosti lidských sídel, na skládkách a rumištích. Kvete většinou od března do května, v horách i později.
Popis: Vytrvalá bylina s vejčitou cibulkou, 10–20 cm vysoká, přízemní listy v páru, široce čárkovité, dužnaté, lysé, 10–30 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, stvol přímý, lysý, květy v 6–20květém hroznu, koruna zvonkovitá, okvětní lístky bledě modré až bělavé, na vnější straně s tmavším proužkem. Plodem je kulovitá tobolka.
Využití: Jedná se o typicky jarní rostlinu, vykvétá ještě před olistěním stromů, koncem jara zatahuje. Velice vhodná do skalek, ale i ke zplanění do trávníků, které se mohou kosit později. V kultuře je naprosto nenáročná, množí se spolehlivě samovýsevem.
Poznámka: Své jméno nedostala podle známého ruského básníka, ale podle poněkud méně slavného chemika a botanika stejné národnosti.
Puschkinia scilloides
Puschkinia scilloides
Fotografovali Ladislav Hoskovec, v dubnu 2007 (Praha-Smíchov), a Roman Businský, v červnu 2002 (Ázerbájdžán, Kavkaz, oblast hory Bazardüzü).