Syn.: Asperula calabrica L. fil., Ernodea montana Sm. in Sibth. et Sm., Ernodea calabrica (L. fil.) Link, Sherardia foetida Lam., Pavetta foetidissima Cirillo, Plocama calabrica (L. f.) M. Backlund et Thulin, Putoria hispanica Boiss. Reut. in Boiss., Putoria montana (Sibth. et Sm.) Lange in Willk. et Lange
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Putoria calabrica
Rozšíření: Mediteránní druh – vyskytuje se na jihu Pyrenejského poloostrova, v severozápadní Africe, v jižní Itálii, na jihu Balkánského poloostrova, Krétě, Kypru i v jihozápadní Asii.
Ekologie: Roste na skalách a kamenitých svazích, také na náspech a v suti, většinou na vápenci, v nadmořských výškách od 150 až do 1100 m.
Putoria calabrica
Putoria calabricaPutoria calabrica
Popis: Nízký polokeř kobercovité vzrůstu, sotva 30 cm vysoký, lodyha je poléhavá, dřevnatá, až 100 cm dlouhá, větvená, listy krátce řapíkaté, vstřícné, podlouhle kopinaté až obvejčité, tupé, 10–28 × 1–7 mm, jemně papilnaté, palisty drobné, vejčité, asi 1 mm dlouhé. Koncové květenství je (1–)3–13(–16)květé, koruna je 13–19 mm dlouhá, nálevkovitá, světle růžová, trubka 10–16 mm dlouhá, mnohem delší než kalich, 4 korunní cípy nazpět zahnuté, 3–6 mm dlouhé. Kvete od dubna do září. Plodem je kulovitá, ve zralosti červená peckovice.
Putoria calabrica
Putoria calabrica
Putoria calabrica
Fotografováno ve dnech 12. 9. 2009 (Ladislav Kovář: fotografované rostliny pocházejí z kultury) a 12. 5. 2011 (Eva Rencová: Španělsko, Sierra Grazalema).