PUYA CAJASENSIS Manzan. et W. Till.

Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité

Puya cajasensis

Rozšíření: Roste v jižním Ekvádoru a možná i v severní části Peru; druh byl popsán teprve v roce 2005.

Ekologie: Roste ve formaci páramo ve vysokohorských polohách And, a to především na vlhčích místech. Vystupuje až do nadmořské výšky 4000 m.

Puya cajasensis

Popis: Víceletá monokarpická bylina, kvetoucí rostliny s přímou lodyhou dorůstají výšky až 0,5 m. Listy tvoří hustou přízemní růžici, jsou čárkovité, až 25 cm dlouhé a 2,5 cm (na bázi až 3 cm) široké, na průřezu trojúhelníkovité až žlábkovité, tuhé, kožovité, na rubu sivé, na okraji s oddálenými, kupředu směřujícími, asi 5 mm dlouhými červenohnědými trny. Lodyha je hustě pokrytá vejčitě kopinatými, až 15 cm dlouhými a 4 cm širokými listeny, které jsou blanité, průsvitné, zlatohnědé, na okraji drobně trnité; vlastní květenství je kulovité až krátce válcovité, s vejčitými, špičkou ven vyhnutými listeny podobné konsistence jako na lodyze; kališní lístky jsou 3, až 1,5 cm dlouhé, skryté v listenech; korunní lístky jsou 3, špičkou ven vyhnuté, modrozelené nebo zelenavé; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plodem je vejcovitá, asi 1,5 cm dlouhá tobolka.

Poznámka: Bromélie z rodu Puya patří k nejtypičtějším rostlinám kolumbijských a ekvádorských And; v tomto území jich roste více než 100 druhů.

Puya cajasensis
Puya cajasensis
Puya cajasensis
Puya cajasensis
Puya cajasensis

Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).