Syn.: Pitcairnia floccosa (Linden) Regel, Pitcairnia guyanensis Baker, Pitcairnia quatameensis (André) Baker, Pourretia achupalla Linden, nom. inval., Pourretia floccosa Linden, Pourretia lanuginosa Regel, nom. inval., Pourretia violacea Regel, nom. inval., Puya guianensis Klotzsch, nom. inval., Puya guyanensis Baker, Puya meridensis E. Morren, nom. inval., Puya quatameensis André
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Puya floccosa
Rozšíření: Druh se vyskytuje v andské oblasti Kolumbie a Venezuely, objevuje se také v Guyanské vysočině v jihovýchodní Venezuele a severní Brazílii, je uváděn také ze středoamerické Kostariky. Ze skal u venezuelské Méridy byla popsána varieta P. f. var. compacta s kratšími větvemi květenství.
Ekologie: Roste terestricky na skalnatých stanovištích v savaně i v lemech tropických deštných lesů, v nadmořských výškách zhruba od 270 až do 3000 m.
Puya floccosa
Popis: Vytrvalá bylina s krátkou lodyhou, v květu 50–200 cm vysoká. Listy vyrůstají v růžici na vrcholu lodyhy, jsou až 100 cm dlouhé a 2,5–3 cm široké, na okraji s trny 4–6 mm dlouhými, na líci lysé, na rubu pokryté bělavými šupinkami. Stvol je vystoupavý až přímý, bělavě plstnatý, s listeny kopinatými, trnitými, špičatými. Květenství je 30–100 cm dlouhé, hustě plstnaté; primární listeny jsou vejčité, špičaté, mnohem kratší než jednotlivé odstálé větve květenství, květní listeny jsou vejčité, stejně dlouhé nebo přesahující kališní lístky, celokrajné; květy jsou stopkaté, kališní lístky úzce trojúhelníkovité, 2,5–3,3 cm dlouhé a 4 mm široké; korunní lístky jsou kopinaté, až 4 cm dlouhé, modré, lysé; tyčinky jsou z koruny vyniklé. Plodem je vejcovitá tobolka až 1,4 cm dlouhá.
Poznámka: V rámci rodu má právě tento druh největší areál.
Puya floccosa
Puya floccosa
Puya floccosa
Puya floccosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, při úpatí hory).