Syn.: Pyrola californica Křísa, Pyrola rotundifolia subsp. asarifolia (Michx.) Á. Löve et D. Löve, Pyrola rotundifolia var. asarifolia (Michx.) Hook., Pyrola rotundifolia var. uliginosa (Torr. et A. Gray) A. Gray, Pyrola uliginosa Torr. et A. Gray, Thelaia asarifolia (Michx.) Alef.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité; Pyrolaceae Dum. – hruštičkovité
Pyrola asarifolia
Rozšíření: Typický druh boreálních lesů, vyskytuje se v severní Asii i Severní Americe. Asijská část areálu zahrnuje východní Sibiř a Dálný východ (včetně Kamčatky) v Rusku, Mongolsko, Čínu, Koreu a Japonsko. V Americe roste od Aljašky po Newfoundland, na jih do Kalifornie, Nového Mexika a Indiany.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou stinné jehličnaté lesy na vlhkých místech, např. podél potůčků, nepříliš dobře zásobené živinami a s humusem typu mor nebo moder. Druh lze nalézt až do nadmořských výšek kolem 2500 m n. m.
Pyrola asarifolia
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým podzemním oddenkem a růžicemi listů, vysoká 15–45 cm. Listy jsou stálezelené, řapíkaté; řapík je 1,5–6,5 cm dlouhý; čepel je vejčitá až ledvinitá, 2,5–7 cm dlouhá a 1,3–5 cm široká, kožovitá, na líci leskle zelená, na bázi obvykle srdčitá, víceméně celokrajná. Květenství tvoří hrozen 4–25 květů; květní stopky jsou 3–10 mm dlouhé, listeny jsou zhruba stejně dlouhé; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 1,4–5,5 mm dlouhé, na vrcholu špičaté; korunní lístky jsou volné, zvonkovitě rozevřené, obvejčité až okrouhlé, 5–9 mm dlouhé, bílé s růžovými špičkami nebo celé růžové až nachové; tyčinky jsou 4,5–7,5 mm dlouhé; čnělka je vyniklá, 7–10 mm dlouhá, prohnutá. Plodem je stlačeně kulovitá, 4–5 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: V rozsáhlém areálu je vymezováno několik poddruhů, zobrazené rostliny představují nominátní poddruh Pyrola asarifolia subsp. asarifolia.
Pyrola asarifoliaPyrola asarifolia
Pyrola asarifolia
Pyrola asarifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Philips Ridge; Manning Provincial Park, Rein Orchid Trail).