Syn.: Canthium bibracteatum (Baker) Hiern., Plectronia bibracteata Baker, Pyrostria comorensis Bojer ex Baker
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Pyrostria bibracteata
Rozšíření: Východní Afrika (Keňa, Tanzanie, Mozambik a Zimbabwe), dále roste na Komorách, Madagaskaru a na Seychelách (zde pouze na vyšších žulových ostrovech Mahé, Silhouette, Praslin a La Digue).
Pyrostria bibracteata
Ekologie: Podrost lesů nižšího výškového stupně, křoviny na okrajích glacis. Vyskytuje se i v druhotných křovinatých porostech na opuštěné zemědělské půdě, od hladiny moře až do nadmořských výšek kolem 300 m. Na zastíněných, polostinných i osluněných stanovištích na písčitých nebo skeletovitých půdách, v horkém klimatu s minimálním výkyvy teplot i srážek.
Pyrostria bibracteata
Pyrostria bibracteata
Popis: Keř nebo stromek, nanejvýš 7 m vysoký. Listy jsou vstřícné, podlouhlé nebo kopinaté, 8–13 cm dlouhé a 2,5–6 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté, poměrně tence kožovité, tmavozelené a lesklé, obvykle s červenou, oranžovou nebo žlutou žilnatinou. Květy vyrůstají v krátkých stažených vidlanech v paždí listů, jsou poměrně drobné, čtyřčetné, mají krátké tupé zelené kališní lístky, koruna je řepicovitá, asi 4 mm v průměru, bílá. Tyčinky jsou 4, gyneceum srůstá z 2 plodolistů a tvoří spodní semeník. Plody mají asi 5–8 mm v průměru, jsou to kulovité, zelené, ve zralosti oranžové nebo hnědavé peckovice.
Pyrostria bibracteata
Pyrostria bibracteata
Fotografováno dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, Anse Major).