Syn.: Cyclophorus abbreviatus (Zoll.) C. Chr., Niphobolus abbreviatus Zoll. et Moritzi, Polypodium abbreviatum Mett., Sphaerostichum abbreviatum C. Presl
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Pyrrosia abbreviata
Rozšíření: Kapradina malesijské části jihovýchodní Asie, vyskytuje se na indonéských ostrovech Sumatra, Jáva a na Malých Sundách, areál tedy sahá od sumatránské provincie Aceh až po Timor.
Ekologie: Roste epifyticky nebo epiliticky na poměrně dosti exponovaných či narušovaných stanovištích, většinou na kmenech solitérních stromů či na útesech a skalách, v nadmořských výškách od 350 až do 1500 m.
Pyrrosia abbreviata
Popis: Kapradina s dlouhým plazivým oddenkem a plevinami 3–7 mm dlouhými a 1–1,3(–1,5) mm širokými. Listy jsou mírně dimorfní, fertilní listy mají řapíky 8–26 cm dlouhé, 1–2,5krát delší než listové čepele, které jsou většinou široce vejčité až skoro okrouhlé, mohou být i protáhlejší, tedy až skoro eliptické či téměř trojúhelníkovité, 5–10 cm dlouhé a (1–)3–5 cm široké, na bázi klínovité nebo uťaté, na vrcholu zaokrouhlené až zašpičatělé. Sterilní listy mají řapíky (2–)5–17(–30) cm dlouhé, dosahují poloviny délky čepele, ale mohou být i 3krát delší než čepel, ta je podobná jako u listů fertilních; odění je bělavé, chlupy jsou hvězdovité. Výtrusnicové kupky vyrůstají po celé ploše rubové strany listů nebo jen v její ohraničené části.
Poznámka: Rod Pyrrosia je poměrně početný, v současnosti zahrnuje 73 akceptovaných druhů, které se vyskytují v mírných, subtropických i tropických oblastech východní polokoule, centrum druhové diverzity se nachází v jihovýchodní Asii; podle Hovenkampovy monografie z roku 1986 jen na Sumatře roste 12 zástupců tohoto rodu, na Jávě je jich 9, na Borneu 8, na Malajském poloostrově 7, stejně tolik v Indočíně a na Papui-Nové Guinei, zatímco v celé Africe se vyskytuje jen 5 druhů. Pyrrosia abbreviata patří do blízké přízně druhu Pyrrosia lingua, do této skupiny lze kromě představovaného druhu přiřadit ještě druhy Pyrrosia christii (Borneo) a P. sphaerosticha (Filipíny a Celebes). Samotný druh Pyrrosia lingua se vyskytuje v jižním Japonsku, střední a jižní Číně i Indočíně, do Malesijské oblasti však již nezasahuje.
Pyrrosia abbreviata
Pyrrosia abbreviata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).