Syn.: Drymoglossum piloselloides (L.) C. Presl, Drymoglossum rotundifolium C. Presl, Lemmaphyllum piloselloides (L.) Luerss., Notholaena piloselloides (L.) Kaulf. ex Kaulf., Oetosis piloselloides (L.) Kuntze, Pteris piloselloides L., Pteropsis piloselloides (L.) Desv., Taenitis piloselloides (L.) R. Br.
Čeleď: Polypodiaceae J. Presl et C. Presl – osladičovité

Pyrrosia piloselloides

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste v Indii, Bangladéši, Barmě, Thajsku, Malajsii, Kambodži, Laosu a Vietnamu, zasahuje i na Andamany, do jižní Číny, Indonésie, na Filipíny, Novou Guineu a přilehlé ostrovy. Není vyloučeno, že k tomuto druhu patří i Pyrrosia heterophylla popsaná ze Srí Lanky. Výskyt v Japonsku je nejistý.

Ekologie: Roste jako epifyt na kmenech nebo větvích stromů, ale někdy i epiliticky na kamenech; často na místech s větší vzdušnou vlhkostí. Lokality leží v nadmořské výšce 1800–2900 m.

Pyrrosia piloselloides

Popis: Drobná kapradina s dlouhým plazivým oddenkem o průměru asi 1 mm, hustě pokrytým plevinami; pleviny jsou okrouhlé až trojúhelníkovité, až 1 mm dlouhé, světle hnědé, s tmavým středem, na bázi na okraji třásnité. Listy jsou nápadně rozdílné: sterilní jsou přisedlé nebo velmi krátce řapíkaté, široce vejčité, okrouhlé až ledvinité, 1–7 cm dlouhé a 1–2 cm široké, dužnaté, nezřetelně žilkované, na líci i rubu s hvězdovitými chlupy, na vrcholu tupé nebo široce zaokrouhlené; fertilní listy jsou podlouhlé, 4–15 cm dlouhé a 0,3–1,5 cm široké, kupky výtrusnic jsou okrouhlé, vyrůstají v několika řadách a navzájem splývají do podlouhlých cenosorů; v populacích se občas vyskytnou i jedinci s listy vidličnatě dělenými. Spóry jsou světle hnědé, na povrchu s kuželovitými hrbolky.

Poznámka: Do rodu Pyrrosia se řadí celkem 66 akceptovaných druhů (POWO 2020), které rostou převážně v jihovýchodní a východní Asii (s přesahem do Oceánie), jen asi pět je známo i z tropické Afriky. Velmi podobná kapradina Lemmaphyllum carnosum se liší úplnou absencí hvězdovitých chlupů.

Pyrrosia piloselloides
Pyrrosia piloselloides
Pyrrosia piloselloides
Pyrrosia piloselloides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 2. 2020 (Filipíny, Luzon, Batad).